Човешки папилома вирус – HPV
В ерата на свободния избор с кого да бъдем интимни и уважението към личната воля на човека, трябва да обърнем внимание как в желанието си да опитаме от всичко, можем всъщност да си навредим. Полово-преносимите заболявания са съвременен бич за обществата. Именно заради това ще концентрираме вашето внимание върху човешки папилома вирус – HPV.
Повечето от тях могат да бъдат предотвратени чрез употребата на предпазни средства по време на сексуални контакти. В този материал ще обърнем внимание на едно много често подценявана инфекция, която дори може да протече напълно незабелязано, но за сметка на това да доведе до катастрофални последствия за заразения в годините напред. Става въпрос за HPV инфекцията.
Тя е вирусна инфекция, която обикновено причинява образувания по кожата или лигавицата (с обикновени думи им казваме брадавици). Има повече от 100 разновидности на човешкия папиломен вирус – HPV. Някои видове HPV инфекция причиняват брадавици, но по-лошото е, че други водят до развитието на различни видове рак.
И макар че повечето инфекции с човешки папилома вирус не водят до туморни заболявания, известни са някои видове генитален HPV, които могат да причинят рак на долната част на матката, свързваща се с вагината (шийката на матката). Други типове рак, включително зловещите рак на ануса, пениса, вулвата и задната част на гърлото, също са асоциирани със съществуваща HPV инфекция.
Намекнахме, че тези инфекции обикновено се предават по полов път или чрез друг контакт между кожа с кожа. В повечето случаи имунната система успява да пребори HPV инфекцията преди да се стигне до възникването на брадавици. Когато все пак такива се появят, те се различават по външен вид в зависимост от вида на HPV.
Човешки папилома вирус и генитални брадавици
Гениталните брадавици се появяват като плоски лезии, малки подутини (подобни на карфиол) или малки издатини, подобни на стъбла. При жените гениталните брадавици се появяват предимно по влагалището, но могат да се открият и близо до ануса или на шийката на матката. При мъжете пък гениталните брадавици се появяват по пениса и скротума или около ануса. Този тип брадавици рядко причиняват дискомфорт или болка, единствено могат да сърбят понякога или да са чувствителни.
За разлика от тях обикновените брадавици се появяват като груби, повдигнати подутини и най-често се виждат по ръцете и пръстите. В повечето случаи брадавиците от този тип са просто естетически проблем, но също могат да бъдат болезнени или податливи на нараняване или кървене.
Съществуват също и т.нар. плантарни брадавици. Те представляват твърди, зърнести израстъци, които обикновено се появяват по петите. Тези брадавици вече наистина причиняват дискомфорт. При плоските брадавици наблюдаваме плоско връхче, т.е. те се виждат като леко надигнати лезии. Те са склонни да се появявят навсякъде, но децата обикновено ги получават по лицето, а мъжете – в областта на брадата. При жените те са повече по краката.
Какъв е механизмът на заразяване с човешки папилома вирус?
Инфекцията с HPV възниква, когато вирусът навлезе в тялото ни, обикновено чрез порязване, ожулване или малко разкъсване на кожата, тъй като той се предава предимно чрез контакт кожа с кожа. Гениталните HPV инфекции се предават чрез полов акт, анален секс и друг контакт в областта на гениталиите. Някои инфекции с човешки папилома вирус, които водят до орални или горно-дихателни лезии, са последица от незащитен орален секс.
Възможно е и т.нар. вертикално заразяване – от бременна жена към плода. В много редки случаи инфекцията може да причини нераково образувание на ларинкса на бебето.
За HPV инфекциите е типично, че са често срещани в обществото. По този повод съществуват и редица рискови фактори:
- На първо място е броят на сексуалните партньори – колкото повече такива имате, толкова по-вероятно е да се заразите с генитална човешки папилома вирус инфекция.
- Възраст – обикновените (не гениталните) брадавици се срещат предимно при деца. Възрастовата група за гениталните е юношеската и младата възраст.
- Отслабена имунна система – такива хора са изложени на по-голям риск от HPV инфекции.
- Увредена кожа – тъй като трансмисията се осъществява по контактен механизъм, то е логично, че отворените и наранени участъци от кожата ще са по-податливи към развитие на обикновени брадавици.
- Обществени душове или плувни басейни.
По отношение на предпазване от по-страшните щамове на човешки папилома вирус инфекцията, неотдавна учени разработиха ваксини, които са изцяло одобрени от Администрацията по храните и лекарствата на САЩ и се използват както при жени, така и при мъже с цел защита срещу онкологични заболявания и генитални брадавици.
Центърът за контрол и превенция на заболяванията (CDC) препоръчва рутинна ваксинация срещу човешки папилома вирус за момичета и момчета на възраст 11 и 12 години, въпреки че такава може да се направи още на 9-годишна възраст. Най-добре е момичетата и момчетата да получат ваксината преди да имат сексуален контакт и съответно да са изложени на човешкия папиломен вирус.
Известен недостатък на ваксината е, че след вече настъпило заразяване с вируса, серумът може да не е толкова ефективен или даже изобщо да не действа. Освен това имунният отговор към ваксината е по-добър при по-младите хора, отколкото при по-възрастните. Но ако се приложи преди заразяване, ваксината може да предотврати повечето случаи на рак на шийката на матката.
CDC препоръчва всички 11- и 12-годишни деца да получат две дози ваксина срещу човешки папилома вирус с интервал от най-малко шест месеца. По-млади юноши на възраст 9 и 10 години и тийнейджъри на възраст 13 и 14 години също могат да получат ваксинация по актуализираната схема с две дози.
Изследванията показват, че схемата с две дози е ефективна за деца под 15 години. Тийнейджъри и млади хора, които започват серия от ваксини по-късно, на възраст от 15 до 26 години, трябва да получат три дози от ваксината. CDC препоръчва наваксващи ваксинации срещу човешки папилома вирус за всички хора на възраст над 26 години, които не са ваксинирани адекватно. Администрацията по храните и лекарствата на САЩ наскоро одобри използването на Gardasil 9 (това е фармацевтичното наименование на ваксината) за мъже и жени на възраст от 9 до 45 години.
Може да прочетете още за:
- Размерът има ли значение? Науката и нейното #1 заключение
- Венерически болести – 7-те смъртоносни инфекции
- DoxyPEP – универсалното решение на полово-предаваните болести
- Предменструален синдром и предменструално дисфорично разстройство #1
- Хормонална контрацепция – опасностите и 4 основни симптоми
Автор: Александър Манчев