алергичен ринит

Хрема и течащ нос: остър алергичен ринит #1

Прочетена: 363 пъти

Алергичен ринит – какво трябва да знаем?

Ринит се отнася до възпаление на носната лигавица, което може да бъде причинено от различни фактори. Алергичен ринит се причинява от излагане на специфичен алерген и се характеризира със симптоми като секреция от носа, запушване, сърбеж в носа и персистиращо кихане. Сезонният алергичен ринит, известен още като сенна хрема, се появява през определени периоди от годината, докато целогодишният алергичен ринит се среща през цялата година. Професионалният алергичен ринит възниква в резултат на излагане на алергени на работното място.

Инфекциозният ринит може да бъде остър или хроничен. Острият инфекциозен ринит е вирусен по произход и може да бъде последван от развитието на бактериална инфекция в носната кухина, докато хроничният инфекциозен ринит се характеризира със симптоми, които продължават повече от 8-12 седмици и често засягане на синусите.

Какви други видове познаваме, освен алергичен ринит?

алергичен ринит, киханеДруги видове ринит включват идиопатичен, ринит с назални полипи, професионален неалергичен, хормонален, лекарствен, хранително-индуциран и емоционален ринит. Идиопатичен ринит се появява целогодишно и има неизвестна причина. Може да бъде провокирано от студен въздух и негативни емоции. Ринит с назални полипи се среща при пациенти с астма и непоносимост към аспирин и други нестероидни противовъзпалителни средстваНСПВС.

Хормонален ринит възниква по време на бременност и пубертет или поради дисфункция на щитовидната жлеза. Медикаментозен ринит възниква често на основата на продължителна употреба на капки за нос, вдишване през носа на кокаин и други наркотични вещества, както и при прием на определени медикаменти, като лекарства за понижаване на кръвното налягане, орални контрацептиви или нестероидни противовъзпалителни лекарствени средства.

Остър ринит, причинен от храна, може да възникне при хронична консумация на пикантни и горещи храни, както и при продължителна употреба на алкохол. „Емоционалният“ ринит се причинява от стрес, а понякога дори от сексуална възбуда или след оргазъм.

Алергичен ринит допълнително може да бъде подразделен и характеризиран на интермитентни кризи или персистиращи симптоми въз основа на продължителността и характеристиката на клиничната картина, както и на леки и умерено-тежки, въз основа на тежестта на симптомите и тяхното въздействие върху качеството на живот на пациентите.

Лечение на алергичен ринит – спрете неприятните симптоми бързо!

Лечението трябва да започне с мерки за избягване на контакт с алергена. Избягването на причинителите на алергичен ринит е в основата на успешното лечение и превенция, но в някои състояния – като смяна на сезоните, това е почти невъзможно.

При сезонен алергичен ринит могат да бъдат полезни мерки като проследяване на седмични и месечни прогнози за концентрация на полени във въздушното пространство в околната среда, както и оставане на закрито по време на висока концентрация на полени и правилна климатизация и пречистване на въздуха у дома и на работното място.

При целогодишен алергичен ринит, причинен от домашни акари, могат да бъдат полезни мерки като намаляване на влажността в дома, премахване на всички видове килими и мокети, които задържат и създават основа за развитие на различни видове алергени, както и затваряне на матраците в непропускливи калъфи с ципове и пране на спално бельо над 60 градуса веднъж на 1-2 седмици.

алергичен ринит, превенцияЗа епидермалните алергени от домашни любимци могат да бъдат полезни мерки като временно преместване на домашните животни от домашната среда – например в по-топло време могат да бъдат локализирани в отделно помещение или двор с подходящите условия за отглеждане, както и редовно къпане на домашните любимци поне веднъж седмично и забранен или ограничен достъп до спалните помещения в дома ви.

За ефективната борба с плесени може да бъде полезно намаляването на влажността в дома и третирането с белина на места, съдържащи плесен. Влажността на въздуха напълно може да се редуцира с подходящи уреди за неутрализирането й.

Медикаментозното лечение на алергичен ринит е най-вече симптоматично, но постига най-добър резултат в острата фаза на състоянието. Фармакологични средства като антихистамини, алфа-адренергични агонисти, интраназални стабилизатори на мастоцитите – кромони, антихолинергични средства и глюкокортикостероиди, както локални, така и системни. Всички тези лекарствени средства могат да се използва особено ефективно и успешно за овладяване на симптомите на алергичен ринит.

Важно е адекватното лечение на алергичен ринит, тъй като, от друга страна, това предпазва от рецидивиращи епизодични атака със сухи и свиркащи хрипове, задух и кашлица при пациенти, страдащи от бронхиална астма.

Автор: д-р Цанко Стефанов