Защо студът е опасен за здравето?
Както е широко известно, България заема челни места по брой на сърдечно-съдови заболявания.
Причината за това е, че българите или не спортуват след една определена възраст, или никога не са го правили през живота си. Много рядко се наблюдава човек над 50 години, който да тренира някакъв спорт или да отделя от времето си за спорт, било то на открито или у дома. От своя страна липсата на движение води до наднормено тегло и променя качеството на живот.
Повечето хора предпочитат да пият медикаменти за високо артериално налягане пред това да преустановят вредния начин на живот и да започнат да спортуват. За това всеки трети човек над 60 години е с наднормено тегло, хипертония и поне още едно хронично заболяване.
Това е една от основните причини, поради която студът и минусовите температури могат да навредят на човек или дори да се стигне до смърт.
Знаете ли защо хората, които спортуват, са по-толерантни към минусовите температури?
Отговорът се крие в това, че кардио тренировките подобряват еластичността на съдовете и дейността на сърдечния мускул.
Когато навън е замръзващ студ и температурите на околната среда са в минусовите си граници, и човек излезе от топло на студено – съдовете се свиват. Това се отбелязва с медицинския термин “вазоконстрикция”. Когато човек влезе от студено на топло, тогава вазодилатират, т.е. съдовете се разширяват.
И двете състояния са опасни за хора със сърдечно-съдови заболявания. Тези резки промени водят със себе си много усложнения и едно от тях може да бъде хеморагичният инсулт – руптура на съд в мозъка, което води до кръвоизлив.
За съжаление в черната статистика на челно място си остава инфаркт на миокарда при хора с болести не сърдечно-съдовата система през зимния период.
Повече за това как да окажете първа помощ на човек с инфаркт на миокарда може да прочетете в медицинската част на нашия уебсайт.
При един човек с исхемична болест, например, рязкото свиване на кръвоносните съдове може да бъде фатално. В следствие на стесняването на артериите артериалното налягане се повишава (повечето пациенти го усещат и описват като болка в тила ) и може да настъпи инфаркт на миокарда.
Това се изразява като остър дефицит на кръв и кислород към сърдечния мускул, а от там и липса на адекватно оросяване на мозъчната тъкан. Всичко това води до внезапна сърдечна смърт поради коронарна недостатъчност.
В рисковите групи попадат хора с:
- Хипертония.
- Сърдечна недостатъчност.
- Хора, страдащи от диабет, поради това, че в следствие на болестта с времето се увреждат кръвоносните съдове и тяхната еластичност.
- Исхемична болест на сърцето.
- Хора с коронарна болест или увреда по артериите, като не е задължително да бъдат над определена възраст.
Съветите ми през този период към всички със сърдечно-съдови заболявания е да бъдат изключително предпазливи. Да не се излагат прекалено дълго на студа. Да държат крайниците си топли – обути с плътни зимни чорапи, топли ботуши, ръкавици и дрехи.
Когато се приберат у дома и там е топло, да поседят няколко минути на закрито във входа, или на закрито без значение от мястото, за да се климатизират и нещата да се случват плавно. Това се прави с цел избягване на въпросния стрес на съдовете.
Препоръчва се болните:
- Да замерват редовно артериалното си налягане и да приемат медикаментите си по назначената терапия.
- Да не забравят да правят профилактика и корекция на терапията, ако има нужда от такива, и то само при специалист кардиолог.
- Да се опитат да водят по-здравословен начин на живот, който може и да не гарантира безсмъртие, но подобрява качеството и носи със себе си пълноценни дни.
Ако забележите някой от следните симптоми, незабавно потърсете спешна медицинска помощ, тъй като симптоматиката е класическа при инфаркт на миокарда. Следете за:
- Внезапно настъпила, остра и пронизваща болка в гръдната област.
- Студено и обилно изпотяване.
- Загуба на равновесие.
- Загуба на съзнание.
- Дезориентираност и липса на адекватен отговор.
- Болки в стомаха – гадене, често пациентите го описват като “парене под лъжичката”.
Автор: Гергана Койчева