изкуствени подсладители, рак, развитие на рак, прием на изкуствени подсадители

Подсладителите предизвикват ли рак? #1 проучване за вредата им

Прочетена: 167 пъти

изкуствени подсладители, рак, развитие на рак, прием на изкуствени подсадители

Акценти в статията

Предизвикват ли рак подсладителите?

От много години хората в България, а най-вероятно и не само у нас, си предават зловещи мълви за това как чули, че захаринът предизвиквал рак у хората. Впоследствие тази лоша слава бе приписана и на подобните на захарина изкуствени подсладители – ацесулфам, аспартам и дори стевията. Диабетиците, както и тези, които се стремят да намалят употребата на обработената бяла захар, често прибягват до захарин за подслаждане на кафето или чая си. На етикетите на доста здравословно насочени продукти (особено напитки) можем да прочетем, че съдържанието им включва ацесулфам К например.

За справка: обърнете задната страна на стандартната ви бутилка с боза и ще се уверите сами. В тази статия ще обсъдим слуховете, митовете и рисковете от тези и други изкуствени подсладители, наричани от много „канцерогенни отрови“. Да започнем с това какво представляват те.

За подсладителите

Изкуствените подсладители, наричани още заместители на захарта, нехранителни подсладители или подсладители с висок интензитет, са химически синтезирани вещества, които се използват вместо захароза (трапезна захар) за подслаждане на храни и напитки. Тъй като те са многократно по-сладки от захарта, от тях са необходими много по-малки количества (200 до 20 000 пъти по-малко), за да се създаде същото ниво на сладост. Калоричното съдържание на подсладителите, използвани в толкова малки количества, е незначително, поради което понякога се описват като нехранителни.

В Щатите има шест изкуствени подсладители, които са одобрени като безопасни за употреба хранителни добавки. Това са вече известните ни захарин, аспартам, калиев ацесулфам (ацесулфам-K), както и по-рядко използваните сукралоза, неотам и адвантам. Преди да бъдат одобрени, Американската администрация по храните и лекарствата е провела множество проучвания за безопасност (отделно за всеки един от подсладителите), за да идентифицира възможните вреди за здравето. 

Повечето резултати от тези клинични изследвания не са показали доказателства, че тези подсладители причиняват рак или други вреди при хората, но все пак има какво още да се добави по темата.

Изяснено е също така, че три високоинтензивни подсладители на растителна или плодова основа са общопризнати като безопасни за употреба като подсладители в Съединените щати: стевия, луо хан гуо (известен също като екстракт от плодове на Swingle или monk fruit) и тауматин .

изкуствени подсладители, рак, развитие на рак, прием на изкуствени подсадителиПритесненията относно изкуствените подсладители и рака първоначално са се появили, когато ранни проучвания са свързвали комбинацията от цикламат плюс захарин (и в по-малка степен само цикламат) с развитието на рак на пикочния мехур при лабораторни животни, особено мъжки плъхове.

В резултат на тези констатации цикламатът е забранен в Съединените щати още през 1969 г. Въпреки че по-късните прегледи на тези експериментални данни и оценката на допълнителни такива водят учените до заключението, че цикламатът не причинява рак, той все пак не е повторно одобрен в Съединените щати (въпреки че е одобрен в много други страни).

Лабораторните изследвания също свързват захарина във високи дози с развитието на рак на пикочния мехур при плъхове, а през 1981 г. захаринът е включен в доклада на Националната токсикологична програма на САЩ за канцерогените като вещество, за което разумно се смята, че е канцерогенно за човека. Въпреки това, механични проучвания (изследвания, които изследват как дадено вещество действа в тялото) показват, че начините, по които захаринът причинява рак при плъхове, не са приложими при хора и през 2000 г. той е премахнат от този списък.

Повечето проучвания на другите пет одобрени изкуствени подсладители не са предоставили доказателства, че причиняват рак или други неблагоприятни последици за здравето при лабораторни животни. През 2019 г. консултативна група от 29 учени от 18 държави по проекта за Международната агенция за изследване на рака (2020–2024 г.) дава на аспартама висок приоритет при употребата му сред населенията. 

Различни епидемиологични проучвания са изследвали възможните връзки между приема на изкуствени подсладители и рисковете от няколко вида рак при хората. Важно е да се има предвид, че проучвания от този тип не могат да установят причинно-следствени връзки, тъй като фактори, различни от използването на изкуствени подсладители, могат потенциално да обяснят наблюдаваните асоциации. Тези проучвания обаче могат да осигурят важни прозрения, които след това могат да бъдат изследвани в допълнителни проучвания, които могат да дадат по-категорични отговори.

Повечето епидемиологични проучвания са използвали консумацията на изкуствено подсладени напитки. Там не са открити никакви доказателства, свързващи консумацията на такива с рака при хората. 

Само няколко проучвания са оценили приема на изкуствени подсладители от всички хранителни източници (не само напитки), вместо да използват един хранителен източник като заместител на общия прием. През 2022 г. едно такова проучване – уеб-базираното кохортно проучване NutriNet-Santé – съобщава за случаи на рак при повече от 102 000 възрастни французи, които са попълнили няколко пъти по време на проучването 24-часови диетични записи. 

Включени са имената и марките на всички търговски храни продукти, които са консумирали. Тези подробни диетични записи позволяват на изследователите да оценят общия прием на всички изкуствени подсладители заедно, без значение дали са дошли от диетичен шоколад със захарин или диетична кока кола например.

След средно проследяване от около 8 години се установява, че тези, които консумират изкуствени подсладители, са малко по-склонни да развият рак като цяло, отколкото тези, които не консумират изкуствени подсладители. По-специално хората, които са консумирали по-големи количества от всички изкуствени подсладители, са били 1,13 пъти по-склонни да развият рак като цяло в сравнение с тези, които не са консумирали изкуствени подсладители.

Подсладители и рак

Тъй като някои проучвания предполагат, че изкуствените подсладители са свързани със затлъстяването, а затлъстяването от своя страна е свързано с най-малко 13 вида рак, изследователите на NutriNet-Santé също търсят връзки между приема на изкуствени подсладители и свързаните със затлъстяването ракови заболявания като група. 

Рискът от ракови заболявания, свързани със затлъстяването, е повишен в подобна степен (1,13 пъти) като риска от всички видове рак при хора, които са консумирали по-големи количества от всички изкуствени подсладители, в сравнение с тези, които не са консумирали изкуствени подсладители. Нека обобщим казаното дотук с конкретен представител от всички одобрени досега изкуствени подсладители:

Захарин

Проведени са много епидемиологични проучвания, за да се проучи дали захаринът е свързан с появата на рак на пикочния мехур, предвид констатациите при плъхове, но не са открити ясни доказателства за такава връзка при хора. Резултатите от тези изследвания върху хора допринасят за премахването на захарина от Доклада за канцерогените. Изводът е, че можете да консумирате захарин с кафето сутрин, но както с всяко нещо е нужно употребата да бъде с мярка.

Аспартам

През 2006 г. изследователи публикуват анализ на данни от изследвания на диетата и здравето, които изследвания са поискали от повече от половин милион американски пенсионери да докладват чрез въпросник за консумацията си на четири напитки, съдържащи аспартам през преходната година. 

Резултатите показват, че по-високата консумация на напитки, съдържащи аспартам, не е свързана с развитието на лимфом, левкемия или рак на мозъка по време на повече от 5 години проследяване. Малко по-късно в годините (през 2013-та) по време на преглед на епидемиологичните доказателства, публикувани между януари 1990 г. и ноември 2012 г., също не са открити последователни връзки между употребата на аспартам и риска от рак.

Затова пък проведеното през 2022 г. кохортно проучване на NutriNet-Santé съобщава, че възрастните, които консумират по-високи количества аспартам, са малко по-склонни да развият рак като цяло (1,13 пъти по-голям риск), рак на гърдата (1,22 пъти по-висок риск) и ракови заболявания, свързани със затлъстяването (1,15 пъти рискът) от тези, които не са консумирали аспартам. Можем да изведем следния здравен съвет – бъдете особено внимателни в дозата на аспартама като изкуствен подсладител, която употребявате. Опитайте се да я ограничите до минимум, ако това е възможно. 

Сукралоза

Редица проучвания не са открили доказателства, че сукралозата причинява рак при хората. В кохортното проучване на NutriNet-Santé, приемът на сукралоза не е свързан с риска от рак. Извод: сукралозата е безопасна за употреба в дневното ви меню.

Ацесулфам калий

Кохортното проучване на NutriNet-Santé съобщава, че възрастните, които консумират ацесулфам-К, имат 1,13 пъти по-висок риск от развитие на рак, като цяло, в сравнение с тези, които не консумират ацесулфам-К. Няма други проучвания, които да са изследвали дали ацесулфам-К е свързан с рак при хората. Затова бъдете особено внимателни и с него.

Неотам и адвантам

Неотамът и адвантамът се извличат от аспартам. Няма проучвания, докладвани за рисковете от рак при хора, свързани с някой от тези изкуствени подсладители. Сравнително безопасни са за употреба.

Автор: Александър Манчев

Още от същата категория:

Тест на Галиери, Анемия, видове, желязодефицитна анемия, желязо, пернициозна анемия, кръвоизлив, хемоглобин, нисък хемоглобин, умора, световъртеж, анемичен синдром, желязо

Тест на Галиери – новото бъдеще в ранната диагностика на рак

Нов кръвен тест – тест на Галиери засича рак в ранните стадии В днешно време медицината е напреднала дотолкова, че може да се похвали с бързи диагностични темпове в почти всяка област, висок процент на преживяемост при повечето инфекции, които

Прочетете »