Остър хирургичен корем: причини, симптоми, диагностика и лечение
Остър хирургичен корем е спешно медицинско състояние, което съставлява приблизително 50% от всички причини за спешна хоспитализация в хирургичните отделения. Въпреки че е хирургично състояние, по-голямата част от пациентите биват преглеждани първо в спешно отделение от спешен лекар в Западните държави, който поставя диагнозата.
Остър хирургичен корем се характеризира с появата на внезапна, прорязваща и силна коремна болка, която изисква спешна диагностика и медицинска помощ. Болката може да бъде дифузна или локализирана и може да бъде придружена от други симптоми като гадене, повръщане и развитие на висока телесна температура и втрисане.
Остър хирургичен корем – причини за развитие
Остър хирургичен корем може да бъде причинен от широк спектър състояния, повечето от които са животозастрашаващи и налагат своевременна диагностика и лечение. Ето списък на най-честите причини за развитие на остър хирургичен корем:
- Възпаление в коремната кухина;
- Перфорация;
- Обструкция;
- Исхемия;
Възпалението в коремната кухина причинява болка, която се развива постепенно, обикновено в продължение на няколко часа. Първоначално е по-скоро коремна болка от дифузен тип, докато се ангажира в процеса на възпалението париеталния перитонеум. Движението изостря болката и се появява коремна ригидност.
Перфорация в коремната област се характеризира с руптура или разкъсване на орган в коремната кухина, най-често черво, като при това състояние се появява внезапна коремна болка и превъзбуда. Този тип състояния изискват своевременна диагностика и лечение, защото състоянието протича тежко и води до развитието на генерализиран перитонит. При липса на адекватно хирургично лечение възможно най-скоро, изходът е летален.
Остра коремна болка вследствие на обструкция е тип болка, която се проявява с колики (спастични контракции на мускулатурата в корема), които буквално карат пациента да се “сгърчи” от болка, докато коремът започва да се надува. Лечението на остри обструкции в чревната структура се извършва по хирургичен път.
Развитието на исхемия или остро запушване на кръвоносен съд в коремната кухина демонстрира много променливи признаци и характеристики. Болката може да се появи остро или по-постепенно и коремът може да бъде мек или твърд. Повишеният лактат във венозната кръв обикновено е късен признак, след като чернодробният лактатен клирънс е драстично завишен, но увеличеният лактат във венозната кръв е показател за вероятна остра исхемия или кръвоизлив в коремната област.
Симптоми на остър хирургичен корем
Най-честият симптом на остър хирургичен корем е внезапна, силна и прорязваща коремна болка. Болката може да бъде дифузна или локализирана в зависимост от основната причина. Други симптоми могат да включват:
- Гадене и повръщане;
- Висока телесна температура;
- Липса на апетит;
- Диария или запек;
- Подуване или балониране на корема;
- Силна чувствителност при допир и ригнидност на коремната стена;
Диагностика на остър хирургичен корем
Диагнозата на остър хирургичен корем се поставя след щателно снемане на анамнеза и физикален преглед.
Някои от най-основните видове изследвания включват:
- Пълна кръвна картина, урея, креатинин и електролити, глюкоза, чернодробни ензими + липаза и амилаза, с цел търсене на данни за дехидратация, левкоцитоза и остро възпаление в коремната област;
- Изследването на урина е полезно при съмнение за бъбречна колика, пикочо-полова инфекция или развитие пиелонефрит;
- Рентгенография в изправено състояние на тялото може да покаже наличието на въздух под диафрагмата, което предполага перфорация, а обикновената рентгенова снимка на корема може да покаже данни за обструкция или илеус;
- Ехограф на коремни органи може да помогне при идентифицирането на камъни в жлъчката, бъбреците, свободна течност в следствие на кръвоизлив или перфорация, както и наличието на интраабдоминален абсцес;
- Скенер или компютърна томография на корема е едно от най-полезните изследвания и е от съществено значение за диференцирането на различни причини за остра коремна болка. Благодарение на КАТ на корем може да се отдиференцира псевдообструкция и механична обструкция на дебелото черво. КТ може също да бъде полезен при диагностика на панкреатит, ретроперитонеални колекции или маси, включително аневризма на абдоминалната аорта;
- Диагностична лапаротомия трябва да се има предвид, когато диагнозата не е ясна, но има ясни данни за развитие на остър хирургичен корем.
Лечение на остър хирургичен корем
Ако има признаци за развитие на остър коремен перитонит – силна чувствителност при допир и коремна ригидност, пациентът може да бъде включен на терапия с титриран кислород през маска, както и венозни вливания на водно-солеви разтвори и интравенозни антибиотици – по възможност широкоспектърни, при липса на алергии.
При развитие на остър хирургичен корем е необходима спешна хирургична интервенция за лечение.
Общият подход при лечението на остър хирургичен корем е корекция на формирана перфорация, лечение на възпалителни и инфекциозни състояния с антибиотици или, при необходимост, резекция и освобождаване при налична обструкция.
Аспирация на стомашно съдържимо, вследствие на повръщане, е основен риск при всички остри коремни състояния, особено при остра чревна непроходимост. Това се случва, след като ларингеалните връзки са наслоени с регургитиран материал от стомаха. Състоянието се развива по-често при много слаби пациенти откъм телесно тегло или при съпътстващо редуциране на съзнанието. Следователно поставянето на назогастрална сонда с голям калибър трябва да се обмисли винаги, когато има съмнение за чревна обструкция.
Извършването на оперативна интервенция при данни за остър хирургичен корем се преценява внимателно, както и степента й на спешност – тоест някои състояния може да изискват моментална хирургична операция, докато други може да бъдат с така наречената отложена спешност. Решението се взима от наблюдаващия коремен хирург.
Други причини за развитие на остър хирургичен корем и тяхното лечение
- Остър апендицит: Това трябва да се лекува чрез ранна операция, тъй като има риск от перфорация и рецидивиращи инфекции при липса на оперативно лечение. Апендиксът може да бъде отстранен чрез конвенционален разрез на кожната гънка на дясната илиачна ямка или чрез лапароскопски техники;
- Остър холецистит може да бъде успешно лекуван неоперативно, но високият риск от рецидивиращи инфекции са дали основа да се смята, че ранната лапароскопска холецистектомия е основното лечение на проблема, освен ако няма други съображения, заради които да се отложи оперативната интервенция във времето – налична бременност, тежко общо състояние, наличие на съпътстващи заболявания от висок риск и други;
- Остър дивертикулит: Консервативната терапия е стандартна, но ако е настъпила перфорация в дивертикула, се препоръчва скорошна хирургична резекция. В зависимост от перитонеалното въвличане и степента на развитие на шок, първичната анастомоза е за предпочитане пред операцията на Хартман;
- Остра тънкочревна непроходимост;
- Остра дебелочревна непроходимост;
- Остра мезентериална тромбоза може да се дължи на артериална или венозна тромбоза или структурна аномалия на червата като волвулус. Лечението зависи от тежестта на състоянието и варира от резекция до консервативно лечение с антикоагулация или тромболиза.
- Остър панкреатит: Лечението зависи от тежестта на пристъпа. В леки случаи може да е достатъчно поддържащо лечение с аналгезия и вливане на венозни водно-солеви разтвори. По-тежките случаи изискват хоспитализация и наблюдение, а най-тежките хирургична интервенция;
- Остър холангит: Лечението на острия холангит обикновено включва билиарна декомпресия с ERCP или перкутанна трансхепатална холангиография, последвана от антибиотична терапия;
- Остър мезентериален лимфаденит обикновено е самоограничаващо се състояние, което отзвучава с консервативно лечение. При съмнение за бактериална инфекция могат да се прилагат и вливание на водно-солеви разтвори, както и интравенозни широкоспектърни антибиотици;
Накратко за остър хирургичен корем
Остър хирургичен корем е често срещано спешно хирургично състояние, което изисква бърза диагностика и лечение. Проявата на силна коремна болка може да се дължи на различни причини, включително възпаление, перфорация, обструкция или исхемия. Клиничната оценка и първоначалните изследвания са от решаващо значение за определяне на основната причина и подходящо лечение и овладяване на клиничната картина.
Прочетете още за остър хирургичен корем и ролята на лапароскопия при диагностика.
Автор: д-р Цанко Стефанов