Остър хирургичен корем е спешно състояние в медицината.
В един от нашите материали за “Остър хирургичен корем – 4 основни причини” , обсъдихме подробно какво представлява този синдром. Но има някои по-специфични моменти, които ще бъдат обект на обсъждане в тази статия, тъй като остър хирургичен корем е термин, който обединява под егидата си огромен брой патологични състояния, сходни по начин на протичане и важни за разграничаване в клиничната практика.
Гинекологични причини за остър хирургичен корем.
Гинекологичните причини за възникване на остра болка в корема могат лесно да бъдат пропуснати в драматичните моменти, около свалянето на анамнезата и съпътстващия клиничен преглед. Болките могат да са както нетърпимо силни, така и коварно дискретни, и съответно да заблудят пациента, и лекаря.
Много често те са локализирани ниско долу в корема или в областта на таза, и могат да бъдат съпроводени с други оплаквания, като например кръвотечения от вътрешните гениталии навън или пък в самата тазова кухина, което е необходимо да бъде доказано чрез образни методи за диагностика.
За гинекологични причини за развитието на остър корем говорим при състояния като:
- Остри гнойно-възпалителни процеси на вътрешните гениталии;
- Торзия – усукване на яйчникови тумори;
- Кисти;
- Миоматозни възли или тяхната некроза;
При неразпозната гинекологична патология може да се стигне до едно тежко усложнение на остър хирургичен корем, а именно хемоперитонеум – събиране на кръв в перитонеалната кухина.
Подобна интензивна хеморагия лесно би могла да се усложни до хемоперитонеум, при подходящи условия. Причините за нея също са неизброими, но сред най-честите можем да посочим:
- Нарушена ектопична бременност;
- Руптура на овариални кисти;
- Перфорация на матката;
- Руптура на жълтото тяло – хеморагично инфарциране на жълтото тяло, а понякога и на целия яйчник;
- Оофорит – възпаление на яйчниците от бактериален или вирусен причинител;
- Кисти на жълтото тяло;
- Хеморагична диатеза;
Хемоперитонеумът при перфорация на матката налага спешно изкуствено прекъсване на бременността,ако има такава, поставяне на спирала, а в по-тежките случаи дори и хистеректомия.
Ако от перфорацията са засегнати и трите слоя на матката, кръвотечението ще се съсредоточи в тазовото дъно, което ще доведе до изпълване на дъгласовото пространство с кръв, а вероятно и до последваща тежка тазова инфекция.
Диагнозата се поставя чрез хистеректоскопия, а лечението е незабавно отваряне на коремната и тазовата кухина, с цел спиране на кървенето или ако е необходимо – отстраняване на цялата матка с аднексите й.
Клиничната картина обикновено се проявява във втората половина на менструалния цикъл.
При кръвотечение от Граафовия фоликул оплакванията започват около овулацията, представени от внезапна болка, перитонеално дразнене и прогресираща анемия.
Раздвижването на матката е силно болезнено, а в зависимост от големината на кръвната колекция влагалищният свод е, или само изгладен и болезнен, или подут и оточен.
Прибягва се задължително до пункция на дъгласовото пространство, а диференциалната диагноза отново е широка – от ектопична бременност до остър апендицит. Лечението е строго оперативно.
При наличие на възпалителни гинекологични заболявания се наблюдава бързо разрастване на тубарно-яйчников aбсцес, който може да предизвика спукване на стената на органа и изливане на гнойни маси в тазовата кухина.
Това сериозно усложнение се манифестира с рязка, дошла сякаш от нищото, режеща болка в малкия таз и последващ колапс, по рефлекторен механизъм.
В областта над пубисното хълмче се отчитат симптоми на перитонеално дразнене. Диагнозата за изясняването включва дъгласова пункция, а лечението е спешна лапаротомия, която цели да отстрани гнойника.
Другото споменато състояние е торзия на яйчника при наличието на тумор.
Причина за него са бързи ротационни движения на тялото. При усукване на 180 градуса се смущава венозният отток и се нарушава артериалното налягане, докато при 360 градуса кръвоснабдяването на тумора се прекратява и той започва да некротизира, което също води до остър хирургичен корем.
Клиничната картина се характеризира с остра болка в хипогастриума и колабиране, положителни симптоми на перитонеално дразнене, а при наличие на некротични процеси – фебрилитет.
Диагнозата се поставя въз основа на клиничната картина, както и чрез ехография. Редно е да се разграничи от нарушена извънматочна бременност, илеус и перфорация на пиосалпинкс. Налага се хирургично лечение.
При некроза на вътрестенен или външностенен миоматозен възел патологията засяга промени, нарушаващи изхранващите миомата съдове.
Клиниката е нетипична, болка в малкия таз, фебрилитет, перитонеално дразнене, повишени левкоцити, СУЕ и CRP. Лечението е оперативно – изцяло отстраняване на миомния възел или тотална екстирпация на матката.
Автор: Александър Манчев
Ние от Online Medicine сме тук, за да ви помогнем.Ако имате нужда от консултация с лекар, моля, свържете се с нас през секцията за консултации.