небактериални пневмонии, атипични пневмонии,бактериални пневмонии придобити в общността, дихателна недостатъчност, остър бронхит, бели дробове, инфекция на белия дроб, пневмония

Остър бронхит: същност, симптоми, диагноза и лечение

Прочетена: 1018 пъти

[wpcode id=”8881″]

Остър бронхит, често срещано респираторно заболяване, което често се развива в резултат на настинка или друга респираторна инфекция, и засягащо множество хора в световен мащаб. Характеризира се с възпаление на бронхите и представлява редица симптоми, засягащи белите дробове и дихателните пътища.

Какво представлява състоянието остър бронхит?

Острият бронхит е възпаление на бронхите – дихателните пътища, които отвеждат въздуха от устата и носа до белите дробове. Обикновено се причинява от вируси, подобни на тези, които причиняват настинка и грип, но може да бъде предизвикано и от бактерии или фактори на околната среда, като замърсяване и излагане на тютюнопушене и цигарен дим. Състоянието се счита за остро, защото обикновено се развива бързо и продължава кратко, обикновено не повече от седмица до няколко седмици.

Възпалението води до производство на слузест секрет и оток на бронхите, което стеснява дихателните пътища и води до кашлица. Макар че може да бъде неприятен и понякога тежък, острият бронхит обикновено не е толкова сериозен, колкото хроничният бронхит – дългосрочно заболяване, често свързано с усложнения от тютюнопушене, фактори на околната среда, като замърсен въздух, професионални увреждания или чести и рецидивиращи кризи на остър бронхит.

остър бронхит, бронхиолит, пневмония, бели дробове
Източник: onlinemedicine.bg

Симптоми в клиничната картина на остър бронхит

Основният симптом е развитието най-често на дразнеща и спастична кашлица, която може да предизвика отделяне на бистър, жълт или зелен слузест секрет под формата на храчки. Други често срещани симптоми са:

Симптомите обикновено започват няколко дни след развитие на респираторна инфекция и могат да продължат до три седмици. Въпреки че повечето симптоми са лесни за овладяване, упоритата, дразнеща и спастична кашлица може да бъде особено смущаваща и да доведе до допълнителни проблеми, като например мускулни болки и умора.

Диагностика на остър бронхит

Диагностиката на острия бронхит е предимно клинична, въз основа на симптомите и историята на заболяването на пациента. По време на прегледа често се започва с щателно снемане на анамнеза, медицинска история, настояща лекарствена терапия, алергии и се уточняват факторите на околната среда. В последствие се провежда аускултация на гръдния кош на пациента с помощта на стетоскоп за необичайни звуци, като например сухи свиркащи хрипове, които са диагностични за заболяването.

остър бронхит, бронхиолит, пневмония, бели дробове, рентген на бели дробове
Източник: onlinemedicine.bg

Ако има съмнение за развитие на белодробна пневмония, може да се назначи рентгенова снимка на гръдния кош. Освен това, ако пациентът е пушач, има анамнеза за белодробно заболяване или проявява тежки симптоми, може да се наложи допълнително изследване, за да се изключат други заболявания.

В някои случаи, особено ако се подозира бактериална инфекция, може да се направи микробиологично изследване на материал от храчки или кръвни изследвания. Тъй като повечето случаи на остър бронхит се причиняват от вируси, тези изследвания невинаги са необходими.

Съвременни схващания за лечението на остър бронхит

Лечението е насочено предимно към облекчаване на симптомите в клиничната картина, тъй като състоянието обикновено е самоограничаващо се и преминава без необходимост от антибиотици в рамките на една до няколко седмици. Съвременните подходи за лечение включват:

Медикаменти

  1. Потискащи кашлицата и отхрачващи средства: За овладяване на кашлицата може да се препоръчат лекарства без рецепта. Отхрачващите средства помагат за отделяне на секретите в белите дробове, което улеснява изкашлянето. Ефективността им обаче е предмет на спорове между медицинските специалисти.
  2. Инхалатори и бронходилататори: Те могат да се използват, ако пациентът има хрипове или анамнеза за белодробно заболяване. Бронходилататорите помагат за отваряне на дихателните пътища и улесняват дишането значително, особено при хора с астма и ХОББ.
  3. Болкоуспокояващи и понижаващи температурата: Лекарства, като парацетамол или ибупрофен, могат да помогнат за намаляване на температурата и облекчаване на болките в тялото.
  4. Антибиотици: Те не се предписват често при остър бронхит, тъй като състоянието обикновено е вирусно. Въпреки това, в случаите, когато има съмнение за бактериална инфекция, може да се наложи прием на антибиотици.

    остър бронхит, бронхиолит, пневмония, бели дробове, рентген
    Източник: onlinemedicine.bg

Домашни средства за защита и промени в начина на живот

  1. Адекватна хидратация: Приемът на много течности помага за отделянето на натрупалите се секрети и поддържат организма добре хидратиран, за да може да се произвеждат по нормален път всички защитни компоненти и механизми на организма.
  2. Почивка: Адекватната почивка е от решаващо значение за възстановяването и помага на имунната система да се пребори с инфекцията.
  3. Овлажнители на въздуха в помещението: Използването на овлажнител или пара може да помогне за отделянето на секрети по натурален път, облекчаване на дишането и кашлицата.
  4. Избягване на “дразнители”: Пушачите трябва да спрат да пушат, а всички пациенти трябва да избягват пасивното пушене и други дразнители на дихателните пътища в белите дробове.

Превантивни мерки

  1. Ваксинация: Препоръчва се ежегодно поставяне на противогрипна ваксина, за да се предотврати заразяването с грип, който е честа причина за развитие на остър бронхит. За някои пациенти може да се препоръча и поставянето на пневмококова ваксина за предотвратяване развитието на белодробна пневмония.
  2. Отлична хигиена: Редовното миене на ръцете и избягването на близък контакт с болни лица може да намали риска от развитие на респираторни инфекции.

    onlineклиника-банер-online-medicineс-д-р-цанко-стефанов
    Връзка към нашата онлайн клиника за консултации със специалист.

Ролята на антибиотиците при терапията на остър бронхит все още е спорна

Употребата на антибиотици при лечението на остър бронхит е предмет на дебати. Прекомерното предписване на антибиотици при вирусни инфекции допринася за антибиотичната резистентност. В насоките се подчертава, че антибиотици се използват само при силно подозирана или потвърдена бактериална инфекция.

Автор: д-р Цанко Стефанов