Китайски учени “създават” МУТАНТЕН щам на Covid-19 вируса, който атакува мозъка и буквално поразява мишки в тестова фаза със 100% успеваемост
Експерименти с мутирал щам на Covid-19 са проведени от китайски учени, въпреки опасенията, че изследванията могат да предизвикат нова пандемия.
Смята се, че мутиралият щам е 100 % смъртоносен за мишки и се разпространява в организма по “уникален начин”.
Подобният на Covid-19 вирус е клониран от учени в Пекин, които са свързани с китайските военни служби, и е използван за заразяване на мишки.
В рамките на експеримента, мишките са били модифицирани да изразяват човешки протеин, с цел да се изследва как мутираният Covid щам би реагирал в човешки условия.
Резултатите от експеримента с мутантен щам на Covid-19
Изследователите са открили, че вирусът не само се размножава ефективно, но и се разпространява до мозъка и очите на мишките, като се наблюдават високи нива на вирусен товар в тези области.
В непубликуван документ се предупреждава за риска от потенциално разпространение на този мутантен щам, наречен GX_P2V, сред хората. Професор Франсоа Балу, специалист по инфекциозни болести от Университетския колеж в Лондон, е критикувал изследването в социалните мрежи, наричайки го “ужасно” и “напълно безсмислено” от научна гледна точка. Той изразява недоумение относно ползата от изследването, което включва заразяване на генетично модифицирани мишки със случаен вирус.
Отбелязва се, че този вирус е бил идентифициран за първи път през 2017 година, преди избухването на пандемията от Covid-19. Според проучванията, вирусът е открит в панголини в Малайзия, които обикновено са носители на коронавируси и се смята, че са били междинни преносители, прехвърляйки Covid-19 от прилепи на хората.
Професор Ричард Ебрайт, химик от университета Rutgers, изрази загриженост в едно свое интервю относно липсата на информация за биологичната безопасност и предпазните мерки, приложени в изследването на мутантния щам на Covid. Той подчертава, че без яснота относно тези мерки, съществува риск изследванията да са били проведени без адекватни мерки за биосигурност. Това подобие с изследванията в Ухан между 2016 и 2019 година, които вероятно доведоха до пандемията от Covid-19, поражда допълнителни опасения.
Заключителни мисли на учените относно появилият се мутантен щам на Covid-19 вируса
Не е известно кога точно е проведено изследването, но учените предполагат, че вирусът може да е претърпял мутация, увеличаваща неговата вирулентност, по време на съхранение, което го прави по-смъртоносен.
Те също така смятат, че новият щам първоначално инфектира дихателната система и след това мигрира към мозъка, което е различно от обичайните щамове на Covid-19, които причиняват инфекции в долната част на белите дробове и пневмония в тежки случаи. Заключението на изследователите е, че тежката мозъчна инфекция в по-късните етапи на инфекцията може да е основната причина за смъртта на мишките, заразени с новия щам.
Екип: onlinemedicine.bg