Как успешно да се справим с мигрена и рецидивиращите пристъпи?
Мигрена е вид главоболие, което може да бъде дрениращо и изтощително, и да повлияе драстично на качеството ви на живот. Мигренозните атаки могат да продължат с часове или дори дни и могат да бъдат придружени от симптоми като гадене, чувствителност към светлина и звук и замайване. Въпреки че няма лек за мигрена, има стъпки, които можете да предприемете, за да ги предотвратите и да управлявате симптомите им.
Един от най-ефективните начини за предотвратяване на мигрена е идентифицирането и избягването на отключващите или тригериращи фактори. Най-честите фактори, които предизвикват мигрена, са стрес, промени в климата, определени храни и напитки и хормонални промени.
Воденето на “дневник на главоболието” може да ви помогне да установите кои са вашите тригери и след това да направите крайно необходимите промени в начина си на живот, за да избегнете рецидивиращи пристъпи. Например, може да се наложи да намалите нивата на стрес, да избягвате определени храни или да се постараете да получавате по-дълготраен и спокоен нощен сън.
Още малко за методите за превенция на мигрена
В допълнение към избягването на така наречените тригериращи фактори, има няколко промени в начина на живот, които могат да помогнат за предотвратяване на рецидивиращите пристъпи. Редовните физически упражнения, като ходене, бягане или плуване, както и здравословно хранене могат да подобрят цялостното ви здраве и да намалят риска от развитие на мигрена и мигренозни атаки.
Техники за релаксация, като йога или медитация също могат да бъдат полезни, както и достатъчно сън и поддържане на редовен график за сън – тоест трябва да се създаде рутина на съня, всяка вечер да си лягате по едно и също време, докато организма и психиката ви се “оптимизират” в това направление, така че в дългосрочен план да придобиете нови навици по отношение на нощния си сън и респективно да се предпазите от развитие както на мигрена, така и на рецидивиращи мигренозни атаки.
Ако изпитате симптоми на мигрена, има няколко лекарства, които могат да помогнат за облекчаване на болковия синдром и другите прояви на клиничната картина. Облекчаващите болката лекарства без рецепта, като ибупрофен или аспирин могат да бъдат ефективни при лека до умерена мигрена.
При по-тежки форми на заболяването може да са необходими лекарства с рецепта – като триптани или ерготамин. Вашият лекар може да ви помогне да определите най-добрия план за лечение, спрямо вашите индивидуални нужди.
Още малко за лекарствената терапия на мигрена след консултация с вашия лекуващ лекар
Лекарствата, използвани за предотвратяване и лечение на пристъпи на заболяването, се считат за ефективни, ако намаляват значително честотата или тежестта на мигренозните пристъпи с около 50%. Съвременните гайдлайни последователно подкрепят използването на топирамат, дивалпроекс/натриев валпроат, пропранолол и метопролол като терапия от първа линия, защото предоставят убедителни доказателства за ефикасността си.
Препоръките за ефективността на габапентин обаче варират. Други лекарства като тимолол и фроватриптан и суматриптан също са ефективни за намаляване на честотата и тежестта на мигрена и мигренозни атаки. Амитриптилин и венлафаксин също е вероятно да бъдат ефективни.
За хора с хронично протичаща мигрена, тоест спонтанни и почти постоянни рецидивращи мигренозни атаки, е известно, че ботокс може да бъде особено полезен, но не е толкова ефективен за хора с редки епизодични пристъпи.
В допълнение към лекарствата има няколко нефармакологични лечения, които могат да помогнат за справяне с неприятните и потискащи симптоми. Прилагането на студен компрес върху челото или шията може да помогне за облекчаване и редуциране на болката. Техники за релаксация – като дълбоко дишане също могат да бъдат полезни. Някои хора смятат, че акупунктура или масажната терапия също могат да бъдат ефективни при справяне със симптомите на мигрена.
Докато вече описаното заболяване може да има сериозни въздействия върху начина ви на живот и може да бъде трудно състояние за контрол на рецидивиращите пристъпи, има много стъпки и методи за превенция, които можете да предприемете, за да ги предотвратите появата на неприятните симптоми.
Чрез установяване на отключващите или тригериращи фактори, извършване на промени в начина на живот и търсене на подходящо медицинско лечение, можете да намалите въздействието на мигрена и да подобрите цялостно качеството си на живот.
Автор: д-р Цанко Стефанов