Кога започва менопаузата и какви мерки можете да предприемете
Менопаузата често е свързана с чувство на притеснение. Отчасти това се дължи на многобройните симптоми, които дамите очакват с нейното наближаване. Но също така и поради доста разпространените схващания за нея. Според тях – щом жената навлезе в менопаузата, тя е минала своя разцвет.
Тази гледна точка обаче е далече от истината.
„Има хормонални промени и симптоми, които съпътстват тази фаза от живота. Но както вече описан – това е фаза, а не заболяване.“
Доктор Джен Гънтър, акушер-гинеколог от на Сан Франциско и автор на „Манифест за менопауза“.
Гънтър твърди, че добра аналогия за менопауза е пубертетът. Преминавате през някои физически промени и понякога имате досадни симптоми като акне или депресия. Тези проблеми могат да бъдат лекувани. Но ако нямате никакви симптоми, не е нужно да правите нищо.
От медицинска гледна точка има три фази:
- Преход или пременопауза. Това е времето, водещо към последната ви менструация. Тогава нивата на естроген започват да спадат и обикновено се появяват симптомите. Те могат да включват нередовен цикъл, вагинална сухота, горещи вълни, нощно изпотяване, раздразнителност, депресия и други.
- Менопауза. Можете да считате, че е настъпила ако е изминала една година след последния ви цикъл. Перименопауза е друг термин, който понякога се използва. Той се отнася за периода от първата година след последната ви менструация и прехода към описаното състояние.
- Постменопауза. Целият период от вашия живот след менопаузата.
Доктор Джен Гънтър казва, че обикновено състоянието започва да се появява на около 45-годишна възраст. Но според нея това далеч не е задължително. Този период от живота на жената може да варира в широки граници.
Някои от най-често срещаните симптоми като горещите вълни и нощното изпотяване се повлияват най-добре от хормоналната терапия или още известна като хормоно-заместителна терапия. И въпреки че има известен риск, тя е безопасен вариант и може да помогне при много от симптомите, които се срещат през тази фаза от живота.
В своя блог Гънтър е описала някои от другите възможности за терапия. Примерно габапентин и едно ново лекарство – фезолинетант. Те са демонстрирали, че са полезни за вазомоторни симптоми (т.е. на автономната нервна система) като горещи вълни и нощно изпотяване.
Научете още за:
- Човешки папилома вирус – 5 рискови фактори
- Размерът има ли значение? Науката и нейното #1 заключение
- Венерически болести – 7-те смъртоносни инфекции
- DoxyPEP – универсалното решение на полово-предаваните болести
- Предменструален синдром и предменструално дисфорично разстройство #1