Магнезий, сърце, здраве, недостиг на магнезий, добавки с магнезий, здраве, здравен портал, лекари, лекар, консултация с лекар, медицина, болести, хранене, диететика, спорт, превенция

Магнезий и неговото №1 значение в организма

Прочетена: 94 пъти

Магнезий, сърце, здраве, недостиг на магнезий, добавки с магнезий, здраве, здравен портал, лекари, лекар, консултация с лекар, медицина, болести, хранене, диететика, спорт, превенция

Акценти в статията

Магнезий и значението му

Магнезий е изключително важен химичен елемент със значителна роля, както в създаването на т. нар. „енергийни връзки“ в човешкото тяло, така и в процесите на невро-мускулните импулси, съкращения и тяхното провеждане.
 
Магнезият е също така и помощен фактор (кофактор) в редица ензимни системи. Участва в синтеза и секрецията на някои хормони в организма. Необходим е за транспорта на други електролити – като калий и натрий от и към клетките.
 
Също така допринася значително за здравето и нормалното функциониране на мускулите, централна, периферна нервна система и сърцето, за регулирането на артериалното налягане и синтезиране на енергия в клетките и др.
 

Кои са нормалните стойности на магнезий?

Нормалните му стойности са от 0,6 до 1,05 милимола (mmol) на литър, като дневните нужди се увеличават пропорционално на възрастта. Например в периода на новороденото – неонатален, и кърмаческа възраст дневните нужди от магнезий са между 30 и 75 mg.
 
След това нарастват на 75-150 mg дневно и в предучилища и училищна възраст могат да достигнат до 300-400 mg на ден.
 
Състоянията, при които нивата му спадат под 0,5 mmol/L, се определят като хипомагнезиемия – ниски магнезиеви нива. Съответно хипермагнезиемията е състояние на по-високи от нормалното нива.
 
Случаите на хипермагнезиемия са значително по-редки, като най-често са свързани с прекомерен внос чрез хранителни добавки или на проблеми с елеминирането на магнезия от организма.
 

Какви са възможните причини за недостиг на магнезий?

При прием на магнезий, резорбцията протича в горната част на стомашно-чревния тракт, в областта на тънкото черво. А неговото излъчване става чрез бъбреците. Поради тази причина нарушенията на стомашно-чревния тракт или на бъбречната функция могат да променят магнезиевата обмяна и да причинят дефицит.
 
Някои групи хора са с повишен риск от поява на недостиг. Такива са случаите на анорексия или булимия, болест на Крон, цьолиакия и др., водещи до затруднено абсорбция или усвояване на магнезий.
 
Оплакване като хронична диария също може да доведе до дисбаланс на електролитите в организма, поради засилената му екскрецията. Злоупотребата с алкохол е също сред възможните причини за дефицит на микроелемента.
 
Специфични периоди в живота като кърмене или бременност се отличават с увеличени нужди от микроелемента, а с напредването на възрастта усвояването на магнезий става по-трудно и това излага възрастните хора на по-висок риск от недостиг.
 
Пациенти, приемащи определени лекарства, също могат да загубят големи количестваот микроелемента. Такива са някои антимикотични или противогъбични медикаменти, диуретици и др.
 

Симптоми за възможен дефицит на магнезий

Коварното при недостига на магнезий е, че протича първоначално с неспецифични общи симптоми, асоциирани с умора, отпадналост, промени в настроението, апетита и в съня.
Магнезий, химическа структура на магнезий, магнезиеви молекули
Обичайно хората не регистрират тези проблеми до момента, в който се появят мускулни крампи и потрепвания , тревожност, разстройства на съня. Тогава се изследват нивата на електролитите и може да се установи дефицит на магнезий.
 
По-сериозният недостиг на магнезий може да причини припадъци, нарушения в сърдечния ритъм – до поява на тежки камерни аритмии.
Kогато нарушенията продължават за по-дълъг период, това може да има неблагоприятно въздействие върху дългосрочното здраве на човека и да увеличи риска от хронични заболявания, включително сърдечно – съдови, високо артериално налягане, захарен диабет тип 2, остеопороза.
 
Оказва се, че магнезиевият дефицит е нерядко срещан, особено при хората, които се занимават активно с психическа работа и физическо натоварване. В голяма част от случаите засегнатите реално не допускат, че имат липса на магнезий.
 

Как да се справим с дефицита на магнезий?

Източниците на магнезий са разнообразни, но те са преди всичко от храната, която приемаме. Такива са зеленолистните зеленчуци, месо,
риба, пълнозърнестите храни, ядки, особено бадеми, кашу, фъстъци, боб, авокадо и др. В действителност обаче магнезият, който приемаме чрез храната, се усвоява под 50% от общото количество.
 
При леки нарушения в магнезиевата обмяна поради недостиг на храни, богати на магнезий, в резултат на фактори като бременност или по-напреднала възраст, промяната в начина на хранене често може да разреши проблема.
 
Ако няма подобрение, то допълнителният прием под формата на добавки е другият крайъгълен камък.
 
При пациенти с по-тежка или персистираща хипомагнезиемия, лекарят трябва да идентифицира причината за състоянието във вид на заболяване, за да може тя да се отстрани и да се постигне пълно възстановяване.
 
Автор: д-р Александър Дончев
 
Редактор: д-р Цанко Стефанов
 

Още от същата категория:

рак на белия дроб, рентгенова снимка на гръден кош

Рак на белия дроб: Ранни симптоми при 2 основни вида на заболяването

Симптоми при рак на белия дроб В повечето случаи рак на белия дроб няма симптоми в ранните си стадии. Белите дробове нямат много нервни окончания, така че туморът може да започне да своето развитие, без да причинява болка или някакви

Прочетете »
кандидоза, гъбична инфекция

Кандидоза – 3 основни вида гъбична инфекция

Що е то кандидоза? Кандидоза е болест на лигавиците, кожата, ноктите и вътрешните органи, причинени от дрождеви видове на рода Candida. Този род е съставен от над 80 вида, но най-често микробиолозите срещат в практиката си C. albicans, C. tropicalis,

Прочетете »
меланома малигнум, лечение на рак на кожата, канцероген, канцерогени

Меланома малигнум – 4 стадия на развитие + лечение

Меланома малигнум е познат още като рак на кожата и малигнен меланом Разбира се, меланома малигнум или рак на кожата е твърде общо наименование за група от злокачествени тумори, засягащи най-големия човешки орган. Отличаващ се, обаче, като най-опасния от всички

Прочетете »