Личностни разстройства

Личностни разстройства – #1 от психолог Лучия Таскова

Прочетена: 204 пъти

Личностни разстройства

Акценти в статията

Личностни разстройства -психолог Лучия Таскова

Всички личностни разстройства са вид психични разстройства, които се характеризират с нездравословни поведенчески и когнитивни модели, които затрудняват функционирането на личността, както в личен, така и в социален план. Засегнати са и възприятията.

Обикновено проявления на симптоматика започва да се наблюдава не по-рано от юношеската възраст, въпреки че се срещат и изключения.

Психиатрите са групирали личностните разстройства в три групи – А, В и С

Личностно разстройство група А

Най-често срещаните личностни разстройства в практиката са параноидно, шизоидно и шизотипно разстройство на личността. Характерното за тази група е странно и необичайно, дори екстентрично мислене и поведение – група А.

Личностно разстройство група В

Срещат се и други личностни разстройства, които в най-общи линии се характеризират с повишена емоционалност и непредсказуемост в реакциите и поведението. В тази група спадат граничното личностно разстройство, нарцистично разстройство, антисоциално разстройство и други – група В.

Личностно разстройство група С

Най-често срещаните личностни разстройства, при които като симптоматика се наблюдава висока тревожност и наличие на ирационални страхове, са обсесивно-компулсивното разстройство, избягващо или зависимо личностно разстройство – група С.

Наличието на което и да е личностно разстройство може да има пагубен ефект върху живота на личността. Може много сериозно да бъдат засегнати взаимоотношенията, чувствата и емоциите на индивида. Вероятно ще затрудни и изпълнението на професионалните задължения.

Бърза справка сочи, че всеки 1 от 20 страда от някакво личностни разстройства. А може би цифрата е по-голяма.

Не е ясна точната причина за появата на което и да е психично разстройство, включително което и да било личностно разстройство, но се счита, че причината е съвкупност от генетични и епигенетични фактори. Смята се, че хората, които са преживели по-тежка травма, имат повече склонност към развитие на подобно разстройство.

личностни разстройстваДиагнозата се поставя от психиатър. Понякога е нужно повече време за наблюдение на индивида, за да бъде поставена точна диагноза, тъй като много от симптомите се припокриват и с други разстройства. Съответно се предлага комплексна терапия – медикаментозна, назначена от психиатър, и психотерапевтична подкрепа. Психотерапията може да помогне на лицето да разбере и да се справи по-добре със заболяването си.

Психотерапията е от полза за корекция на увреждащото поведение. Подобни личностни разстройства често са съпътствани със суицидни мисли, а понякога и със злоупотреба с психоактивни вещества. Психотерапията помага на лицето да осъзнае какво се случва в неговия вътрешен свят и да овладее нови по-здравословни модели на поведение.

Личностите разстройства са сериозна и сложна група от психични разстройства, които могат да окажат значително влияние върху живота на индивида. Трите групи разстройства на личността – A, B и C – се характеризират с различни модели на мислене и поведение, а най-често срещаните типове във всяка група имат свои собствени уникални симптоми и предизвикателства. Въпреки че точната причина за разстройствата на личността не е известна, смята се, че роля играе комбинация от генетични фактори и фактори на околната среда

Лечението обикновено включва комбинация от лекарства и психотерапия, и е важно хората да потърсят помощ от специалист по психично здравепсихолог, ако се борят с активно действащо личностно разстройство. С подходящо лечение е възможно хората с да научат нови умения за справяне с тежките моменти на заболяванията и да подобрят качеството си на живот.

За консултация с психолог и съвет – може да погледнете тук.

Автор: Лучия Таскова

Още от същата категория: