Лекарствени взаимодействия: С какво да се съобразяваме по време на лечение?
Един от важните обекти за изучаване и задълбочено проучване на науката фармакология и респективно специалността фармация е да се проследят и запишат всички неприятни и нежелани лекарствени взаимодействия. Науката фармация изобщо не е проста наука и субстанциите, които въвеждаме в организма си могат както да те излекуват, така и да те убият. Както е казал древният учен и лекар Парацелс: „Дозата прави отровата.“ А всъщност дозата на всяко едно лекарствено вещество е строго специфична за всеки организъм и е силно зависима от условията, в които се прилага.
Интересното в една лекарствена терапия, обаче, е възможността вашите медикаменти да са несъвместими помежду си и комбинирането им да доведе до токсични дози или да намали ефекта им и лечението да бъде неуспешно. И тук идва ролята на фармацевта, който е длъжен да провери дали лекарствата, които ще приема пациента, са безопасно избрани, така че да се избегнат опасни лекарствени взаимодействия.
А ето и някои рискови лекарствени взаимодействия, за които би било добре да знаете:
Промени в гастроинтестиналното pH при лекарствени взаимодействия
Лекарствата за киселини, рефлукс, язва или гастрит могат значително да намалят бионаличността и действието на някои противогъбични препати, съдържащи кетоконазол или итраконазол, така че лекуващият специалист трябва да е наясно в случай, че приемате медикаменти за протекция на стомаха – в такъв случай вероятно той ще ви предпише друг противогъбичен лекарствен продукт.
Образуване на нерезорбируеми комплекси при лекарствени взаимодействия
Ако ви се налага да се лекувате с антибиотик, то препоръчваме в този период да не приемате медикаменти, храни и добавки, съдържащи желязо, алуминий, магнезий, цинк и калций. Причината е, че тези елементи се хелират от някои антибиотични препарати, т.е. образуват комплекси и тяхната резорбция се намалява, което води до риск от неуспешна антимикробна терапия.
Пациенти с остеопороза, които приемат бифосфонати – алендронова киселина или ибандронова киселина, трябва да внимават с храни и продукти, съдържащи калций, тъй като той взаимодейства с бифосфонатите и терапията може да се превърне в неуспешна.
А ето и още някои важни лекарствени взаимодействия
Едновременен прием на нестероидни противовъзпалителни лекарствени средства – НСПВС, с клопидогрел и варфарин (антиагреганти и антикоагуланти) може да доведе до повишен риск от развитие на стомашно-чревни кръвоизливи.
При лечение с кортикостероиди трябва да се избягва прием на ацетилсалицилова киселина (какъвто е препаратът Аспирин) и салицилати, индометацин и фенилбутазон, които са от групата на нестероидните противовъзпалителни лекарствени средства.
Ако сте на лечение със циклоспорин (имуносупресивно лекарство) трябва да знаете, че той е несъвместим с някои медикаменти за епилепсия, както и с билката жълт кантарион, тъй като това взаимодействие може да доведе до понижаване ефекта на циклоспорин и отхвърляне на трансплантиран орган.
При антитромбоцитна терапия с клопидогрел внимавайте за едновременен прием с ланзопразол – лекарство, намаляващо отделянето на киселина в стомаха, тъй като понижава антиагрегантния ефект и се увеличава риска от образуване на тромби.
Важно за мъжете е да знаят, че антивирусното лекарство ритонавир не бива да се комбинира със силденафил (лекарство за лечение на еректилна дисфункция), тъй като това създава риск от развитие на артериална хипотония.
→ Внимание!!!
Пациенти, които са на имуносупресивно лечение с метотрексат, не трябва да приемат НСПВС, поради повишаване токсичността на метотрексат, което може да бъде животозастрашаващо!
При лечението на сърдечно-съдови заболявания и хипертония трябва да се избягва комбинацията от верапамил и бета-блокери поради опасност от брадикардия и асистолия, а също и съвместен прием на АСЕ-инхибитори, като еналаприл, лизиноприл, периндоприл, рамиприл с калий-съхраняващи диуретици, като спиронолактон или триамтерен, поради повишен риск от хиперкалиемия, чиито симптоми са опасни сърдечни аритмии, мускулна слабост и парализа.
Тези лекарствени взаимодействия могат да бъдат много опасни, затова внимателно преглеждайте какво приемате и се доверете на вашите лекуващи лекари и фармацевти.
Лекарствени взаимодействия с храни
При лечение с МАО-инхибитори – вид антидепресанти, трябва да избягвате приема на храни, съдържащи тирамин – банани, кафе, червено вино, старо сирене, шоколад, малини, йогурт, кока-кола, защото това взаимодействие резултира в остри хипертонични кризи, тежко главоболие и потенциално фатална интракраниална хеморагия или други органни увреждания (познато като „cheese and wine” реакция).
При прием на антикоагуланти трябва да се внимава с храни, богати на витамин К – черен дроб, зелен чай, домати, кафе и зеленолистни зеленчуци, защото те понижават ефекта на тези лекарства, което повишава риска от образуване на кръвни съсиреци.
Ако сте на лечение с препарата леводопа, то внимавайте с храни, богати на пиридоксин (витамин B6) – авокадо, бекон, боб, говежди черен дроб, свинско, сладки картофи, защото те могат да намалят антипаркинсоновия му ефект.
Сокът от грейпфрут, а също така и горчив портокал не се препоръчват по време на прием на редица лекарства, тъй като драстично повлиява метаболизма им и може да доведе до токсични дози. Примери за такива лекарства са фелодипин, нифедипин, нитрендипин, които са за лечение на високо кръвно налягане, а също и други лекарства като мидазолам – бензодиазепинов медикамент за лечение на безсъние и за премедикация при подготовка за хирургични операции, циклоспорин – имуносупресор, фексофенадин – противоалергично средство, и други.
Лекарствени взаимодействия между медикаменти и други продукти
В тази секция ще поговорим най-вече за известните лекарствени взаимодействия с различни представители на билковия свят в алтернативната медицина. Или по-конкретно – взаимодействията между лекарствени препарати и продукти или добавки, съдържащи растителни екстракти.
Ако използвате билката сладък корен – женско биле, сладник, трябва да знаете, че тя взаимодейства с диуретици и дигоксин, което води до влошаване на хипокалиемията от диуретичната терапия и повишаване токсичността на дигоксин.
Азиатски женшен, Chan Su – традиционно китайско лекарство, използвано за локална анестезия и сърдечни проблеми, и Danshen – китайски градински чай, не бива да се приемат заедно с дигоксин, защото те съдържат подобни на него съединения, което може да повлияе неблагоприятно здравето ви.
Още някои важни лекарствени взаимодействия с други билки
Люцерна, лайка, конски кестен, червена детелина не се комбинират с варфарин, поради повишен риск от вътрешно кървене.
Пореч, ананас, пипер, моминска вратига, чесън, гинко билоба, куркума притежават известни антиагрегантни свойства и трябва да се приемат с повишено внимание при провеждане на антиагрегантна терапия.
Жълт кантарион може да компроментира ефекта на много лекарства като някои антикоагуланти, имуносупресори, естрогени, антидепресанти, декстрометорфан (съдържа се в някои сиропи за кашлица), бензодиазепини, бета блокери и антихистамини, така че е важно да приемате тази билка с повишено внимание и по възможност да я избягвате, когато сте на лекарствена терапия.
Лекарствени взаимодействия при тютюнопушене
Лекарствени взаимодействия с тютюнопушене се реализират предимно от никотина, който предизвиква покачване на кръвното налягане, намаляване на диурезата, тахиаритмии, стимулиране на централната нервна система, повишен тонус на стомашно-чревния тракт, вазоспазъм, притежава улцерогенен ефект и намалява болковия толеранс, като повишава нуждите от аналгетици.
Някои от лекарствата, върху които въздейства никотинът са: морфин – наркотичен аналгетик, някои лекарства за безсъние (бензодиазепини), някои лекарства за стомашни заболявания, като ранитидин, циметидин, теофилин – медикамент за лечение белодробни заболявания, например астма, хлорпромазин – антипсихотик, инсулин, хепарин и други.
Лекарствени заимодействия с алкохол (етанол)
Някои антибиотици взаимодействат с алкохол, при което се повишава концентрацията на ацеталдехид, което може да доведе до flush синдром – зачервяване на лицето, тахикардия, изпотяване и пулсиращо главоболие, така че ако ви се налага антибиотична терапия, то ви съветваме да преустановите приема на алкохол до завършване курса на лечение.
С вазодилататори и нитроглицерин – повишава се риска от хипотония и неволни падания, заради загуба на баланс, световъртеж и нестабилност.
С някои антидиабетни лекарства и инсулин – повишава се риска от развитие на хипогликемия.
Ако сте на антикоагулантна терапия с варфарин, е силно препоръчително да забравите за алкохол, защото това взаимодействие би могло да доведе до животозастрашаващи последствия.
Комбинацията от опиоиди и алкохол води до опасно повишена седация и депресия на централната нервна система.
Алкохол приет с нестероидни противовъзпалителни лекарствени средства може да доведе до развитие на язви и гастроинтестинално кървене, а хроничният алкохолизъм в комбинация с парацетамол значително уврежда черния дроб – хепатотоксичност.
Има още лекарствени взаимодействия, за които могат да се изпишат цели книги. Ако и вие се сещате за някоя изключително важна, споделете ни я в коментарите отдолу.
Прочетете още за:
- Нестероидни противовъзпалителни средства – #1 напроксен, диклофенак при възрастни хора
- Хормонална контрацепция – опасностите и 4 основни симптоми
- Статини – пазят от инфаркт и инсулт, номер 1 причина за мускулна болка
Автор: Румяна Котелова
Моля, споделете материалите в социалните си мрежи. Така спомагате драстично за развитието на този уебсайт и на платформата като цяло. А ако имате нужда от безплатна медицинска консултация, моля, заповядайте в нашия форум.