Йога за релаксация.
Техники и практики за спокоен ум и тяло с помощта на FlexyFit
Йога е учение за духа, тялото и ума, което насърчава умствената и физическата релаксация и спомага за намаляване на стреса и безпокойството. Техниките, които йогистите използват в своята практика, развиват гъвкавостта, а също така облекчават напрежението и болката. Йога позите помагат за освобождаване на различни физически блокажи като мускулни възли например, освобождавайки по този начин негативни емоции и напрежение. Те също така насърчават ендокринния синтез на повишаващи настроението ендорфини – известни като хормони на доброто настроение, които повлияват положително на справянето с ежедневния стрес.
Важно е фокусирането върху настоящия момент по време на йога практиката за релаксация, тъй като това повишава концентрацията, заземява тялото и центрира ума. Тогава осъзнавате преходния характер на телесните усещания, мисли и чувства и пак тогава откривате лекотата на това да се освободите от привързаността към всякакви преживявания, били те положителни, отрицателни или неутрални. Йога за релаксация ни учи също и да култивираме възвишени чувства като спокойствие, любов и радост.
Дихателните упражнения (пранаяма на санскрит) учат как да се отпуснете, да контролирате дъха си и да дишате дълбоко и качествено. Това също спомага за успокояване на тялото и психиката. Дихателните техники също така насърчават вниманието и ви правят по-концентрирани. Този тип упражнения могат да се прилагат по време на самата йога практика за релаксация или когато искате да се съсредоточите конкретно върху упражнения от йога за релаксация през останалата част от деня. Те са незаменими и в моментите, когато изпитвате дискомфорт, отрицателни емоции или в стресиращи ситуации.
Ето няколко от най-популярните пранаяма техники, които можете да включите в своята йога сесия за ефективна релаксация:
- Ситален дъх – тази дихателна техника се прави при заета удобна поза. Нужно е да поемете няколко дълбоки вдишвания и издишвания през носа и да се съсредоточите върху пранаяма практиката. Опитайте се да навиете езика си на руло, като завъртите краищата към центъра. за да оформите тръба. Ако не можете да завъртите езика си по този начин, опитайте вместо това да свиете устните си, образувайки малко “О”. Вдишайте бавно през тръбата, образувана от езика ви, все едно изсмуквате въздуха през невидима сламка. Нека дъхът, който поемате, да разшири гърдите ви и да изпълни изцяло корема ви.
- Дъх на бръмчаща пчела (бхрамари) – целта при бхрамари е да дишате през носа, като същевременно издавате нежен и бръмчащ звук като жужене на пчела.
- Лъвски дъх (симхасана) – прави се при симхасана поза. За да постигнете дихателната техника, трябва първо да вдишате през носа, а след това да отворите широко устата си с изплезен език, който да насочите надолу към брадичката. След това издишвате силно, като струята въздух преминава през корена на езика. Едновременно с това издайте звука „ха“, който да идва дълбоко от корема.
Можете спокойно да използвате тези няколко практики, за да облекчите стреса от злободневния живот. Уверете се, че ще можете да отделите достатъчно време за йога практика за релаксация през деня – огледайте графика си и преосмислете начина си на живот, за да видите къде могат да се направят качествени промени. Тук имаме предвид отделяне на повече свободно време за себе си, разработване на стратегия за оползотворяване на всяка ценна минута, изграждане на план за здравословно хранене или прекарване на повече време навън сред природата.
Друга техника в йога, освен дихателната, е медитацията. Тя може да се практикува самостоятелно или да я включите като част от рутинната си асана. Позициите за медитация могат да включват седене на стол или на пода, според това как ви е удобно на вас самите. Абсолютно приемливо е също да медитирате в изправено или ходещо положение, ако така решите.
Предлагаме ви да експериментирате сами с няколко вида медитация или да се посъветвате с йога инструктор, от когото можете да почерпите идеи как да си създадете структурирана, последователна рутина. Веднъж установили коя е медитативната техника, която работи за вас, придържайте се към нея за известно време и избягвайте да я променяте твърде често. Има голям избор от релаксиращи подходи, но ние ви съветваме да прочетете повече за следните видове медитация:
- Майндфулнес йога медитация – майндфулнес представлява насоченото осъзнаване на всяка физическа активност в конкретния момент. Тя помага да се създаде бдителен фокус върху каквото и да правите в сегашно време, като така ви дава възможността да превърнете движението във форма на медитация.
- Йога нидра – известна като йогийски сън. Тя представлява водена медитация, която можете да правите на живо с инструктор или чрез запис. Йогийският сън е известен с това, че насърчава дълбоката релаксация, облекчава стреса и подпомага качествения сън.
- Йога нидра – чудесен избор за моментите, когато сте твърде уморени за асана или за седяща медитация, но въпреки всичко искате да посветите време на йога практиката си за ефективна релаксация.
- Ки Гонг- тя е стара, но ефективна холистична техника за релаксация. Идеята за нея води началото си от древен Китай. Известна е с това, че подобрява дишането, позата, а чрез нея също така може бързо и лесно да се постигне дълбока релаксация. Ки Гонг е комбинация от различни дихателни техники и практики, които е нужно да бъдат изпълнявани плавно и спокойно.
- Хранителни добавки – коментар по темата
- Майчинство и спорт
- Как редовните физически упражнения предпазват от остаряване?
- Средиземноморска диета VS Диабет и висока захар
- Начинаещи в йога – 12 съвета