Изпукване на врата – релаксиращ и важен елемент от собствената ви физиотерапия вкъщи
Голяма част от хората имат странния навик да си изпукват ставите. Често може да чуете на някого да му щракат пръстите на ръцете или коленете. Съществуват различни мнения по въпроса доколко това е полезно и дали изобщо е. Някои стигат до там да твърдят, че честото изпукване на ставите води до артрит. Какво е нашето мнение по въпроса?
Ние имаме информация, че внимателното изпукване на врата или ако се прави само от време на време, няма да причини никаква вреда. Но при неправилно, твърде често или твърде силно изщракване всъщност може да се стигне до повече болка или дискомфорт.
Като цяло изпукване на врата и ставите е често срещан навик. Пукаме кокалчетата на ръцете си, пръстите, краката, гърбовете и дори вратовете си. Работата е там, че не всички го правим по една и съща причина. Някои от нас го правят, за да освободят напрежението, което чувстваме в раменете или врата си, или като реакция към натрупан стрес. В другите случаи това е нищо повече от досаден навик.
Има ли изобщо някаква полза от изпукване на врата? Отговорът е да, но и не. Интересно е да разберем кое предизвиква този пукащ или щракащ звук? Представете си го така: когато извършвате изпукване на врата (или която и да е друга става в тялото си в този ред на мисли), капсулата около ставата се разтяга. Тази капсула съдържа синовиална течност (флуидна форма, служеща за смазване на ставите при триенето им) и разтягането й позволява на течността да оказва по-малко натиск върху ставата. Когато налягането вътре намалее, течността в ставата се преобразува на газ. А щом флуидът стане на газ, той издава пукащ шум. Този процес е известен като кавитация и обикновено не е опасен.
В случая с врата ни имаме няколко групи стави, наречени фасетни стави. Те са разположени от всяка страна на врата. Когато изщракваме врата си, фасетните стави се разтягат, което позволява на течността да се разпространи в ставната капсула. След като течността се превърне в газ, ставите на врата издават характерния си звук. И точно това е, което кара процесът по изпукване на врата да ни дава усещането за освобождаване на натиска в тази област.
Въпреки че изпукването на врата може да е от полза по няколко фактора, винаги трябва да се има едно наум преди да се приложи на практика. Лекар специалист или физиотерапевт могат да преценят конкретния случай и да дадат съвет дали е безопасно да се извършва изпукване на врата или е редно да се потърсят други методи за облекчаване на болките и напрежението във врата.
По този повод през 2011 г. е проведено интересно проучване, което е показало, че изпукването на врата от квалифициран специалист може да има положителен психически ефект, освен вече споменатия физиологичен. Това е така, защото хората обикновено свързват пукащите звуци с освобождаване на натиск и успешно регулиране на самата става. Авторите даже са установили, че в някои случаи самото чуване на пукащия звук може да накара някого да се почувства по-добре, дори ако реално не е бил освободен натиск или ставата не е била напълно или успешно облекчена. Говорим за т.нар. „плацебо“ ефект.
Разбрало се е също, че самото изпукване на врата освобождава ендорфини в кръвта. Ендорфините се произвеждат от хипофизата и се освобождават в организма, за да помогнат за справяне с болката. Та от това отделяне на ендорфини при изщракване на врата идва и чувството на удовлетворение и удоволствие. Но нека тук дадем трибуна и на мнението на отхвърлящите изпукването на ставите. Според тях изпукване на врата може да бъде и вредно при неправилно приложение или ако се прави твърде често.
Прекалено силното и рязко изпукване на врата може да прищипе някой нерв в областта, а както някои от вас със сигурност знаят, прищипването на нерв е изключително болезнено и може да затрудни или направи невъзможно движението във врата. То също така натоварва мускулите около ставите и самите стави. Когато те се напрегнат по подобен начин, движението на врата може да стане трудна работа.
Има и случаи, когато това усещане, че много ни се иска да си изпукаме врата, може да е резултат от хипермобилност. Хипермобилност в случая означава, че ставата е добила по-голям обхват на движение от нормалното.
Но поддавайки се на желанието си да пукаме врата си твърде често, предизвикваме връзките в ставите ни да се разтегнат още повече и то за постоянно. Така се стига до състояние, познато като постоянна нестабилност. Когато това се случи, ставите са изложени на по-голям риск от развитие на остеоартрит.
И нека като заключение не забравяме нещо изключително важно! Нашият врат дава подслон и опора на множество съществени за кръвообращението съдове. В някои случаи твърде силно изпукване на врата или твърде често може да доведе до нараняване на някой от тези кръвоносни съдове. Освен това може да причини съсирване на кръвта, което е особено опасен патологичен процес, тъй като съсирекът може да блокира притока на кръв към мозъка и да предизвика съдов инцидент.
Затова трябва винаги да обръщаме вниманието на здравето си и да се консултираме с лекар, ако не сме сигурни дали нещо няма да ни навреди повече, отколкото да ни помогне. Дори ако става въпрос за народна или алтернативна медицина, която повечето хора считат за безвредна и безопасна за приложение. Вратът е важна анатомична област и към него трябва да се подходи внимателно и с грижа, за да се избегнат бъдещи неприятности.
- Протеин предпазва от затлъстяване при жени
- Бебета с екзема – риск от алергии, астма и сенна хрема
- Защита от слънце за коса и кожа през лятото
- Цветята далии срещу диабет
- 5 здравословни навика за дълголетие
Автор: Александър Манчев