бременност ехограф

Клиничен казус 4: Извънматочна бременност в 10-та гестационна седмица + СНИМКИ

Прочетена: 757 пъти

Абортиран плод напълно оформен в 10-та гестационна седмица.

аборт в следствие на извънматочна бременност
извънматочна бременност
Случай на тубарна бременност е най-честата разновидност на извънматочна бременност, при която оплодената яйцеклетка се имплантира във фалопиевата тръба, а не в матката.
Пациентката постъпва в клиниката за рутинен преглед и колабира, докато чака пред кабинета на акушер-гинеколога.
Не съобщава да е имала болка или кървене преди това. Ултразвукът показва бременност в 10-та гестационна седмица на жив фетус и извънматочна бременност.
Първоначално е преценено, че бременността е абдоминална, тъй като пациентката  има почти 1 литър свободна течност в коремната кухина, което означава, че по някаква причина е настъпила руптура последвана от перитонит. Направена е спешна операция, която потвърждава извънматочна бременност, намираща се, обаче, във фалопиевата тръба на пациентката.
Извънматочната бременност е резултат от грешка в човешката репродуктивна физиология, която позволява на оплодената яйцеклетка и новосформирана зигота да се имплантира и да узрее извън ендометриалната кухина, което завършва със смъртта на плода.
Извънматочна бременност е тази, при която фалопиевата тръба се разкъсва или спуква и води до вътрешно кървене.
Класическата триада от симптоми е коремна болка, аменорея (липса на менструация) и вагинално кървене.
Хирурзите използват лапароскопия или лапаротомия, за да получат достъп до таза и могат или да преминат през засегнатия фалопиум по хирургичен път и да премахнат само зиготата/плода – салпингостомия, или да премахнат засегнатата тръба заедно с плода – салпингектомия.