Захарен диабет – хронично заболяване, което засяга милиони хора по света. Болестта възниква, когато организмът не произвежда достатъчно инсулин или не го използва ефективно, което води до високи нива на кръвна захар в плазмата. Ако не се лекува и не се контролира ефективно, захарният диабет може да доведе до множество усложнения за здравето на човек.
В тази публикация в блога ще разгледаме какво представлява болестта захарен диабет, видовете и основните симптоми, както и свързаните с него рискови фактори, както и възможностите за диагностициране и лечение на заболяването. Ще обсъдим и превантивните стратегии, които медицинските специалисти трябва да обмислят за пациентите, изложени на риск от развитие на захарен диабет.
Какво представлява болестта захарен диабет?
Захарен диабет – ЗД, е хронично метаболитно разстройство, което се характеризира с високи нива на глюкоза в кръвта. Причинява се или от абсолютен недостиг на инсулин, или от неспособност на организма да използва ефективно инсулина.
Инсулинът, хормон, произвеждан от панкреаса, спомага за регулирането на нивата на глюкоза в кръвта и осигурява енергия за клетките в цялото ни тяло. Без него захарта се натрупва в кръвта, вместо да се използва като гориво за всички процеси в организма, изискващи енергия.
Видове захарен диабет
Съществуват три основни вида захарен диабет: диабет тип 1, диабет тип 2 и гестационен диабет. Допълнителни форми на диабет, като диабет, свързан с муковисцидоза, диабет след трансплантация, стероиден диабет, диабет на зрелостта при младите хора и латентен автоимунен диабет в зряла възраст, няма да бъдат разглеждани в тази публикация. Разбира се, ако имате желание да получите повече информация, оставете коментар под статията или в оригиналната публикация във фейсбук… или просто се свържете с нас през формата за контакти предоставена в този уебсайт.
Захарен диабет тип 1 е автоимунно състояние, при което имунната система на организма атакува и унищожава бета-клетките на панкреаса, които произвеждат инсулин, което води до абсолютна липса на производство на инсулин.
От друга страна, захарен диабет тип 2 е резултат от резистентност към действието на инсулина, която е резултат от фактори, свързани с начина на живот, като неправилно хранене и навици за физическа активност. Това води до неадекватен контрол върху нивата на кръвната захар поради недостатъчно количество или неефективно използване на наличния инсулин в организма ни.
Гестационният диабет възниква по време на бременността, когато хормоните, отделяни от плацентата, пречат на нормалното функциониране на хормона инсулин на майката, поради което организмът ѝ не е в състояние да произвежда достатъчно количество или да използва ефективно наличното количество.
Това в крайна сметка води до по-висока от нормалната концентрация на глюкоза в кръвта по време на бременността. Съвсем характерно е, че при повечето майки с гестационен диабет кръвната глюкоза се нормализира напълно след раждането на бебето. Въпреки това бъдещият им риск за развитие на захарен диабет тип 2 остава значително по-висок от този на бременните жени без гестационен диабет.
Клинична картина и основни симптоми при захарен диабет
Общите симптоми, свързани с всички видове захарен диабет, включват често уриниране, прекомерна жажда, силен глад, загуба на тегло въпреки повишения апетит и умора. Това се случва в резултат на затруднения при превръщането на храната в енергия, тъй като няма достатъчно циркулиращ инсулин за ефективен метаболизъм не само на въглехидратите, но и на протеините и мазнините.
Други често срещани признаци могат да включват и замъглено зрение, бавно зарастващи рани , повтарящи се инфекции, сухота в устата и други.
Честото уриниране
Един от най-често срещаните признаци на захарен диабет е честото уриниране. Това се случва, защото излишната захар в кръвта води до увеличаване на производството на урина, което води до по-чести посещения на тоалетната по “малка нужда”.
Прекомерна жажда
Друг симптом е прекомерната жажда. Хората с това състояние често изпитват жажда, дори след като са изпили големи количества течности, поради дехидратация, причинена от повишеното уриниране.
Умора
Умората и слабостта също са често срещани симптоми на захарен диабет, особено когато са съчетани с други признаци като често уриниране и прекомерна жажда. Това се случва, защото глюкозата не може да навлезе в клетките без инсулин, което води до намаляване на енергийните нива в целия организъм.
Замъглено зрение
Замъгленото зрение може да се появи поради високите нива на глюкоза в кръвта, които с течение на времето увреждат малките съдове около очите, което води до влошаване на зрението или до слепота, ако не се лекува прекалено дълго време.
Бавно заздравяващи рани
Захарният диабет може да повлияе и на заздравяването на рани, тъй като високите нива на кръвната захар намаляват кръвообращението и забавят процесите на възстановяване на тъканите в цялото тяло, включително кожни рани от порязвания или одрасквания, чието правилно зарастване отнема повече време от обичайното.
Загуба на тегло
Необяснимата загуба на тегло може да е друг признак, че нещо не е наред. Пациентите със захарен диабет са склонни да отслабват бързо, въпреки че се хранят нормално, тъй като организмът им не може да преработва ефективно храната в енергия без достатъчно инсулин в организма.
Усложнения, свързани със захарния диабет
Ако не се лекува, болестта захарен диабет може да доведе до различни усложнения като сърдечни заболявания, инсулт, бъбречна недостатъчност, слепота, увреждане на нервите, язви на стъпалата, инфекция на венците и еректилна дисфункция, за да споменем само някои от тях. Тези състояния могат да бъдат предотвратени чрез правилно лечение, включващо редовно наблюдение, значителни промени в начина на живот, като здравословно хранене и физически упражнения, и спазване на предписаните от лекаря лекарства.
Диагностиката обикновено включва измерване на нивото на глюкозата в плазмата на гладно, на произволно избрано ниво на глюкозата в кръвта – за тези, които имат симптоми на хипергликемия, или на гликирания хемоглобин.
Сърдечно заболяване вследствие на захарен диабет
Хората с диабет са по-склонни да развият коронарна болест, отколкото тези без диабет, поради повишения риск от атеросклероза. Това увеличава два пъти шансовете им за получаване на сърдечен удар – инфаркт, или инсулт в сравнение с хората без диабет.
Инсулт
Диабетът също така повишава риска от инсулт, тъй като причинява стесняване и втвърдяване на артериите в мозъка, което намалява притока на кръв и снабдяването с кислород, причинявайки инсулт.
Бъбречна недостатъчност
Високите нива на кръвната захар с течение на времето могат да причинят увреждане на малките съдове в бъбреците, което да доведе до невъзможност за филтриране на отпадъците от кръвта, което води до бъбречна недостатъчност, изискваща диализа или трансплантация, ако не се лекува или се лекува по непълноценен начин за дълъг период от време.
Увреждане на нервите
Увреждането на нервите, причинено от неконтролираните високи нива на кръвната захар, води до болка, изтръпване и мравучкане, известни като диабетна невропатия, засягаща краката и ръцете.
Проблеми с очите
Диабетна ретинопатия се появява, когато високите нива на кръвната захар увреждат малките съдове в очите, което води до загуба на зрението или до слепота. Други често срещани очни проблеми, свързани с диабета, включват катаракта, глаукома и др.
Рискови фактори за развитие на захарен диабет
Рисковите фактори, свързани с развитието на диабет тип 2, включват затлъстяване, липса на физическа активност, фамилна анамнеза и възраст над 45 години.
Затлъстяване
Затлъстяването е един от най-често срещаните и значими рискови фактори за развитие на захарен диабет тип 2. Хората с наднормено тегло или затлъстяване са склонни да имат по-високи нива на мазнини, натрупани около корема, което увеличава шансовете им за развитие на диабет тип 2 в сравнение с тези с нормално тегло. Освен това затлъстяването може да доведе и до други състояния, като чернодробна стеатоза – омазнен черен дроб или дислипидемия, които допълнително увеличават риска от това заболяване.
Семейна история
Наличието на фамилна анамнеза за диабет увеличава значително шансовете на индивида да развие това заболяване в сравнение с тези, които нямат фамилна анамнеза. Това е така, защото генетиката играе съществена роля при определянето на това дали някой ще развие диабет тип 2 или не. Ако единият от родителите има диабет, то и децата им могат да бъдат изложени на по-голям риск, поради общи генетични характеристики, предавани от поколение на поколение.
Възраст над 45 години
Възрастта е важен фактор за увеличаване на вероятността от развитие на диабет тип 2, тъй като по-възрастните хора са по-малко активни и по-склонни към напълняване в сравнение с по-младите.
Липсата на физическа активност е свързана с увеличаване на теглото и по този начин с повишен риск от захарен диабет.
Известно е също така, че някои етнически групи са с по-голяма вероятност да бъдат засегнати от това заболяване, включително афроамериканци, индианци, латиноамериканци, жителите на Тихоокеанските острови и други. Проучванията показват, че влиянието на околната среда, като например хранителните навици, може да обясни защо при определени групи от населението се наблюдава повишена честота в сравнение с тези, живеещи в сходни социално-икономически условия.
Диагностика на захарен диабет
Диагнозата за болестта захарен диабет се поставя чрез комбинация от преглед на медицинската история и лабораторни изследвания. Най-често използваният тест за диагностициране на диабет е тестът за плазмена глюкоза на гладно, който измерва количеството глюкоза в кръвта след нощно гладуване (8-часов глад). Резултат, по-висок от 126 mg/dl в два отделни случая, показва, че имате диабет. За потвърждаване на диагнозата могат да се използват и други тестове, като орален тест за поносимост към глюкоза или гликиран хемоглобин А1с.
Лечение на болестта захарен диабет
Възможностите за лечение зависят главно от вида и тежестта на заболяването, но обикновено включват комбинация от промени в начина на живот, промени в хранителния режим, лекарства – главно перорални лекарства, инжекции – инсулин или неинсулинови инжекционни лекарства, или инсулинови помпи.
Възможностите за лечение на захарен диабет тип 2 включват промени в начина на живот като диета и физически упражнения, както и лекарства, като метформин, GLP-1 агонисти, сулфонилурейни препарати, пиоглитазон, SGLT-2 инхибитори или инсулинова терапия.
Диетата трябва да се състои от пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци, растителни протеини и здравословни мазнини, като същевременно се ограничават преработените храни и добавените захари.
Физически упражнения трябва да се правят редовно в продължение на поне 30 минути на ден, за да се подпомогне поддържането на правилен контрол на теглото и да се подобри цялостното здраве.
Медикаменти, като метформин, могат да помогнат за понижаване на нивата на кръвната захар чрез повишаване на чувствителността към инсулин в клетките на целия организъм, докато инсулиновата терапия може да осигури директна доставка на инсулин в кръвта, когато е необходимо, за да се регулират нивата на кръвната захар по-ефективно.
Диабет тип 1 се лекува единствено с инсулин, тъй като това често автоимунно заболяване се характеризира с пълна или почти пълна липса на инсулин. Пациентите с това заболяване не развиват диабет поради лош избор на хранителен режим или липса на инсулин. Всъщност те се нуждаят от инсулин, за да оцелеят, и могат да развият тежко животозастрашаващо медицинско състояние, известно като диабетна кетоацидоза, в рамките на няколко часа, след като нямат никакъв инсулин в организма си. При пациенти с диабет тип 1 може да се използва допълнителен хормон, известен като амилин (също произвеждан от панкреаса), за да се намалят отклоненията на глюкозата след хранене.
Важно е пациентите със захарен диабет да поддържан редовен контакт със своите лични лекари и ендокринолози, за да разработят индивидуален план за лечение, който да е най-подходящ за тях въз основа на техните специфични нужди и цели. При правилно управление е възможно да се поддържат нивата на кръвната захар в нормални граници и да се намалят рисковите фактори, свързани с дългосрочните усложнения от това състояние, като сърдечно заболяване или инсулт.
Стратегии за превенция развитието на захарен диабет
Поддържането на здравословно тегло е една от най-важните стратегии за превенция на захарен диабет тип 2. Редовната физическа активност и балансираният хранителен режим с ниско съдържание на захар и наситени мазнини могат да помогнат за поддържане на телесното тегло в нормални граници, което намалява риска от развитие на това състояние. Консумирането на много плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, месни храни с ниско ниво на мазнини, както и консумация на продукти богати на здравословни мазнини, като ядки и семена, също може да помогне за предотвратяване развитието на захарен диабет.
Тютюнопушенето е свързано с повишен риск от развитие на захарен диабет, така че е най-добре да избягвате пушенето напълно, ако е възможно. Освен това консумацията на алкохол трябва да става умерено, тъй като консумацията на големи количества води до прием на голямо количество захар с алкохолното питие и респективно риск от развитие на диабетна болест.
Често задавани въпроси във връзка със захарен диабет
Какво разбирате под захарен диабет?
Захарен диабет е хронично нарушение на обмяната на веществата, при което организмът не произвежда достатъчно инсулин или не използва правилно произвеждания от него инсулин. Това води до високи нива на глюкоза (захар) в кръвта, които с течение на времето могат да причинят увреждане на органите и тъканите.
Захарен диабет е едно от най-често срещаните ендокринни нарушения и засяга милиони хора по света. Лечението обикновено включва промени в начина на живот, като промяна на диетата, физически упражнения и прием на лекарства, които да помогнат за контролиране на нивата на кръвната захар. Дългосрочните усложнения могат да включват сърдечни заболявания, инсулт, бъбречна недостатъчност, увреждане на нервите, проблеми с очите и други здравословни проблеми, ако не се лекуват.
Разлика между захарен диабет тип 1 и тип 2
Захарен диабет тип 2 е най-често срещаната форма на диабет. Той възниква, когато организмът не произвежда достатъчно инсулин или не го използва ефективно, което води до високи нива на кръвната захар. Захарният диабет тип 1 е автоимунно заболяване, което води до разрушаване на бета-клетките в панкреаса, които отговарят за производството на инсулин. Това води до липса на производство на инсулин и до невъзможност за правилно регулиране на нивата на кръвната захар.
Какво причинява болестта захарен диабет?
Захарният диабет е хронично състояние, причинено от неспособността на организма да произвежда или да усвоява вече произведения инсулин. Инсулинът е хормон, произвеждан в панкреаса, който помага за регулиране на нивата на кръвна захар. Когато този процес не функционира правилно, глюкозата се натрупва в кръвта, вместо да се използва за енергия, което води до високи нива на кръвната захар и развитие на диабет.
Можете ли да предотвратите захарен диабет тип 1?
Въз основа на тестове за антитела, лекарите вече могат да идентифицират хората с риск от захарен диабет сред общото население. Всъщност има ново лекарство, което може да забави прогресията до захарен диабет тип 1 при пациенти с положителни антитела за ЗД тип 1.
Теплизумаб е хуманизирано анти-CD3 моноклонално антитяло, което е първото одобрено лечение, предназначено за забавяне на появата на захарен диабет тип 1 в стадий 3 при хора с диабет тип 1 в стадий 2.
Механизмите на действие на теплизумаб изглежда включват слаба агонистична активност върху сигнализацията чрез комплекса Т-клетъчен рецептор-CD3, свързана с развитието на анергия, липса на отговор или апоптоза. Освен това се наблюдава освобождаване на регулаторни цитокини и разширяване на регулаторните Т клетки, което може да доведе до възстановяване на имунния толеранс.
Теплизумаб е одобрен за медицинска употреба в САЩ през ноември 2022 г. Според проучване на Американската агенция по храните и лекарствата (FDA), прилагането на теплизумаб при пациенти с риск от захарен диабет тип 1 в двуседмичен курс забавя развитието на захарен диабет тип 1 с две години и намалява наполовина честотата на заболяваемост.
- Хипотиреоидизъм – диагностика и 5 вида лечение
- Инсулинова резистентност – #1 всичко необходимо
- Улцерозен колит – 6 биологични лекарства
Автор: д-р Цанко Стефанов