Ехинококоза на черния дроб и каква е причината за нея?
Ехинококоза на черния дроб е широко разпространено съобщение, което засяга по-често жителите на Южна Европа, но за съжаление се среща и у нас. Под пряк риск от заразяване със всички – естествено мъже и жени, в детска, зряла или напреднала възраст. Черният
дроб в 70 до 80% от случаите е най-засегнатият човешки орган.
Причинителят на ехинококоза на черния дроб е E. granulosus. От него произлиза еднокамерната ехинококоза, докато многокамерната се причинява от E. multiloculares.
Човекът се явява междинен гостоприемник, в чийто организъм паразитира кистата, а за краен гостоприемник се счита кучето. Пътят на заразяването преминава през храносмилателния тракт и следващо попадане на паразита в порталната венозна
система, и накрая в черния дроб.
Веднъж попаднала в черния дроб кистата започва да нараства. Впоследствие тя упражнява механично и токсично въздействие върху черния дроб, и така се появява възникнала реакция, която води до образуване на фиброзна капсула.
Вътре във фиброзната капсула се съдържа ехинококова киста, която се състои от две обвивки – една мембрана, която поддържа хидростатичното налягане, и една вътрешна обвивка – втора мембрана, която осигурява производството на паразити чрез образуване на протосколекси и дъщерни мехури.
Кистата се развива бавно със скорост на нарастване около 1 – 1,5 см. за една година и води до притискане на околната среда чернодробна тъкан, и жлъчните пътища.
В по-напредналите стадии при ехинококоза на черния дроб се развиват следните усложнения:
- Руптура на фиброзната капсула, при която дъщерните мехури вторично осеменяват тъканта наоколо и се развиват нови кисти, т. нар. вторична ехинококоза на черния дроб. Руптурата може да засегне и жлъчните пътища, което да доведе до холангит и жълтеница;
- Ехинококова киста може да се нагнои, да калцифицира или да петрифицира;
- Течността вътре в кистата може да предизвика алергична сенсибилизация на
организма; - Заболяването може да протече подмолно, тъй като като в началото поради бавния растеж на кистата симптоматика може изобщо да не се прояви;
Основните локални симптоми са:
Болка и тежест в ясното подребрие;
Затруднено дишане;
Обща слабост;
Безапетитие;
- Много рядко може да възникне жълтеница, ако това се случи е налице перфорация в екстрахепаталната жлъчна система, запушване на каналите или притискане на изходящите жлъчни съдове от големи кисти;
Физикален преглед при съмнения за ехинококоза на черния дроб.
От физикалния преглед, съм принесла за ехинококоза на черния дроб, лекарят открива деформация в горен десен коремен квадрат, както и хепатомегалия. От споменатите по-горе усложнения при ехинококова киста е много опасна перфорацията на жлъчните канали на плеврата, както и на други кухини на коремните органи.
Перфорацията в големите жлъчни канали отново е последна от развитието на механичен иктер, висока температура, болка и разтрисане – признаци, познати като триадата на Шарко . Клиничната картина се наподобява тази на механичен иктер при холедохолитиазата.Как се поставя диагнозата при съмнение за ехинококоза на черния дроб?
Диагнозата при съмнение за ехинококоза на черния дроб се поставя в базата на лабораторни изследвания, като най-показателите за ехинокок са реакцията на индиректна хемаглутинация, която е положителна при около 85% от случаите, както и реакцията за свързване на комплемента.
Тези два специфични маркера остават позитивни до 6 месеца след хирургичното отстраняване на кистата. Повишени са също и еозинофилните клетки в кръвта, което е характерно за повечето паразитни и алергични заболявания.
Ехографията и КАТ имат голяма диагностична стойност за обективизиране на съобщението. Добре е в някои случаи да бъдат извършени рентгенографски на корема и гръдния кош, с цялата по-голяма яснота по отношение на показаното, локализация, отношения с околни структури, изясняване на хирургичния достъп и др.
Как се лекува ехинококоза на черния дроб?
Лечението е хирургично и е насочено основно към отстраняване на ехинококова киста, и третиране на остатъчната кухня. Повечето оперативни интервенции изискват отстраняване на кистата, но това винаги не означава пълна кистектомия. По-скоро този
метод се залага на пунктиране на кистата, след изключителното обграждане с компреси, следваща аспирация на част от ехинококовата течност, инжектиране на хипертоничен разтвор от 25% натриев хлорид вътре в кистата, и дори след това
същинското й отстраняване.
Вътрешната повърхност на остатъчната кухня се обработва с различни антисептици – браунол, кислородна вода или спирт, за да може да се постигне пълно унищожаване на остатъците от мембрани и микродъщерни мехури.
Съществува също така и радикално хирургично лечение, което включва отстраняване и на самата фиброзна капсула. При нея, обаче, може да се стигне до по-високата честота на следващите оперативни усложнения. В крайна сметка, изборът на оперативен метод се
решава в зависимост от индивидуалното състояние на пациента, размера на кистата, локализацията й, както и вероятно на опитния хирургичен екип.
С цел превенция на ехинококово следните се препоръчват хигиенни съвети:
- Щателно измиване на всички хранителни продукти, особено на такива,
доставени от нерегламентиран производител, домашни градини, в които
живеят кучета, котки или други животни; - Лична хигиена на ръцете при кулинарната обработка на всички видове
сурови продукти; - Обезпаразитяване на всички домашни и дворни кучета, котки и други
животни, чрез подходящ ветеринарно-медицински контрол; - Термична обработка на негодните за суроворазходни
продукти;
Автор: Александър Манчев
Ние от Online Medicine сме тук, за да ви помогнем. Ако имате нужда от консултация с лекар, моля, свържете се с нас през секцията за консултация.