Какво представляване заболяването коклюш?
Коклюшът представлява инфекциозно заболяване, протичащо с типична пристъпна кашлица, чийто причинител са бактерии от род Bordetella pertussis. Бактериите продуцират токсини и други вещества, който всъщност имат главна роля в протичането на болестта.
Отделените продукти от тях въздействат както на самият епител на дихателните пътища (трахея и бронхи) предизвиквайки възпалителен процес, така и активират лимфоцитите, засилват хистаминовата чувствителност, предизвикват огнище на възбуда в дихателният център (на него се дължи пристъпният характер на кашлицата) и имат общ имуносупресиращ ефект върху имунната система.
Източник на инфекция е болният човек, като носителство също съществува. Болният е най-заразен от последните 2 дни от инкубационният период (преди появата на оплакванията), като в разгара на болестта контагиозността (заразността) му бързо намалява. Механизмът на предаване е въздушно-капков с респираторните секрети. Случаи се наблюдават по-често през пролетно-летния сезон. Заболяването е предимно детска инфекция – боледуват деца до 1-годишна възраст (неваксинирани са), но освен това боледуват и възрастни, които са с изчерпан имунитет или неваксинирани.
Тази година се наблюдава драстичен скок на случаите на магарешка кашлица в България и в други Европейски страни. От началото на годината у нас случаите на болни са се увеличили с 10 пъти в сравнение със същия период на изминалата година.
Клинична картина и симптоми при коклюш
Инкубационният период е 4-7 до 21 дни. Първоначално се наблюдават симптоми на банална инфекция на дихателните пътища с лека хрема, постепенно засилваща се, суха кашлица, по-изразена през нощта и обикновено неповлияваща се от противокашлични медикаменти. След 2-4 дни кашлицата придобива характерен пристъпен вид, като по-големи деца и възрастни дори могат да предчувстват настъпването на кашличният пристъп – т.нар. „аура“. Започват серия от къси пристъпи на кашлица, без вдишване между тях (спастична кашлица) и издишане, а при вдишване със звук на стържене – т.нар. „реприз“.
Наблюдава се и дълбоко шумно вдишване, което се оприличава на „рев на магаре“, от където идва и народното наименование на заболяването – „магарешка кашлица“. Пристъпът завършва с изваждане на жилава храчка или повръщане. В този период пристъпите са по-чести през нощта и множество на брой.
Възстановителният период трае няколко седмици до месец, като пристъпите намаляват по честота, продължителност и интензитет. Общо продължителността на кашлицата е голяма, от където идва и другото название на коклюшът – „100-дневна болест“.
Най-тежко протича коклюшът при новородени и кърмачета до 6 месеца, като усложненията са от страна на дихателната система (бронхити, бронхопневмонии, бронхиектазии, ларингоспазъм, дихателна недостатъчност), централната нервна система (енцефалопатия, енцефалит, менингит, мозъчен кръвоизлив) или механични (от повишеното налягане по време на пристъпа с кървене от носа и по склерите).
Диагностика и лечение при коклюш
Диагнозата се поставя на базата на епидемиологични данни (възможен контакт с болен от коклюш), специфичните промени в кръвната картина (високи стойности на левкоцити и лимфоцити) и чрез специфични методи на диагностика като серология (изследване за антитела), PCR от назофарингеален секрет (откриване на генетичен материал на бактерия) и микробиологично изследване. Изолирането на причинителя от назофарингеален секрет е най-голямо през първата седмица от боледуването и намалява след всяка следваща.
Лечението на коклюш е антибиотично, като подходящи са антибиотици от групата на макролидите, сулфонамидите и други. Също така с успех се прилагат кислородолечение и седативни (успокояващи) препарати, които облекчават тежестта на пристъпите. Отхрачващите и потискащи кашлицата медикаменти не са особено ефективни при коклюш и дори могат да влошат състоянието.
Профилактика се осъществява с противококлюшна ваксина, която се изпълнява като част от имунизационният календар на България:
- Имунизация: 2, 3 и 4-ти месец
- Реимунизация: 16-ти месец, 6 и 12 години
Световната здравна организация препоръчва ваксинирането на бременни жени като допълнителна стратегия за предотвратяване на заболяване при кърмачета, тъй като са твърде малки, за да бъдат ваксинирани. Препоръчва се имунизацията при бременни да се извърши в последния триместър. Трансплацентарият имунитет не е продължителен, затова е необходима имунизация след раждането.
Ваксината Boostrix срещу дифтерия, тетанус и коклюш за възрастни е налична в аптечната мрежа в нашата страна и се прилага за реимунизация при деца над 4-годишна възраст и възрастни.
Автор: Д-р Вероника Гаджовска – специалист по инфекциозни болести