Диабетна полиневропатия
Считана за едно от най-сериозните усложнения на захарната болест, диабетна полиневропатия предизвиква тежък симптомокомплекс, който изисква адекватно лечение. Тя представлява вид увреждане на нервите, което както подсказва името й може да възникне при наличието на диабет, тъй като високите нива на захар в кръвта са способни да увредят нервите в цялото тяло. В клиничната практика най-често се наблюдава засягане на нервите по краката и стъпалата.
В зависимост от засегнатите нерви, симптомите на диабетна полиневропатия включват болка и изтръпване в краката и ръцете. Освен това тя води и до проблеми с храносмилателната система, пикочните пътища, кръвоносните съдове и сърцето. И докато някои хора имат леки симптоми, то за други невропатията може да протече по особено болезнен начин и да бъде инвалидизираща.
Още по-плашещ е фактът, че тя засяга до половината от хората с диабет. Има все пак и добри новини – при старателен контрол на кръвната захар и здравословен начин на живот тя може да бъде предотвратима или поне забавена в развитието си.
Класифицираме четири основни вида диабетна полиневропатия, като далеч не е невъзможно човек да има повече от един тип от тях. Също така симптомите зависят от конкретния вид, както и от това кои нерви конкретно са засегнати. Обикновено те се развиват постепенно и пациентът може първоначално изобщо да не забележи, че нещо не е наред, докато не настъпи значително увреждане на нервната тъкан.
Периферна диабетна полиневропатия
Този тип диабетна полиневропатия се нарича още дистална симетрична периферна невропатия и представлява най-често срещаният тип диабетна невропатия. Засяга най-напред стъпалата и краката, последвани от дланите и ръцете. Признаците на периферната невропатия често се влошават през нощта и могат да включват:
- Изтръпване и намалена способност за усещане на болка или температурни промени
- Парене
- Остри болки и спазми
- Мускулна слабост
- Изключителна чувствителност при допир — понякога дори тежестта на чаршафа или друга лека завивка ще бъде усетена като болезнена
- По-сериозни проблеми с краката – язви, инфекции и увреждане на костите и ставите
Автономна диабетна полиневропатия
От предишни статии, като тази, знаем, че вегетативната нервна система контролира кръвното налягане, сърдечната честота, изпотяването, тонуса на пикочния мехур, храносмилателната система, както и на половите органи. И след като диабетът по правило може да засегне нервите във всяка една от тези области, то значи е напълно възможно да причини признаци и симптоми, включително:
- Неразпознаване симптомите на хипогликемия
- Пропадане на кръвното налягане при изправяне от седнало или легнало положение, което ни причинява замаяност (известно с термина ортостатична хипотония)
- Проблеми с изпразване на пикочния мехур или червата
- Бавно изпразване на стомаха (гастропареза), причиняващо гадене, повръщане, усещане за неестествена напълненост на стомашния мехур, а също и загуба на апетит
- Затруднено преглъщане (дисфагия на медицински език)
- Промени в начина, по който очите се адаптират от светло към тъмно или от далеч към близко
- Повишено или намалено изпотяване
- Проблеми със сексуалния живот – вагинална сухота при жените и проблеми с ерекцията при мъжете
Проксимална диабетна полиневропатия – още наричана диабетна полирадикулопатия
Този тип диабетна полиневропатия често засяга нервите в бедрата, седалищната област или краката. Може дори да порази и корема и гърдите. Симптомите обикновено са от едната половина на тялото, но не е изключено да се разположат и двустранно. Проксималната невропатия се усеща като:
- Силна болезненост в седалището или бедрото
- Слабост в бедрени мускули
- Трудности при изправяне от седнало положение
- Болка в гърдите или коремната област
Мононевропатия – известна като фокална диабетна полиневропатия
Тя е вид увреждане на единичен специфичен нерв, който може да е на лицето, торса, ръката или крака. Като следствие от това мононевропатията може да доведе до:
- Затруднено фокусиране, двойно виждане и други патологични зрителни изменения
- Едностранна лицева парализа
- Изтръпване на засегнатите ръце или пръсти
- Слабост в ръката до степен, в която пациентът изпитва затруднения да задържа предмети с ръцете си
- Болка в пищяла, стъпалото или предната част на бедрото
- Слабост, причиняваща затруднения при повдигане на предната част на стъпалото (пропадане на стъпалото)
За съжаление точната причина за всеки тип невропатия е все още неизучена от специалистите. Това, което изследователите засега все пак знаят, е, че с течение на времето неконтролираната висока кръвна захар уврежда нервите и пречи на способността им да изпращат сигнали, което води до диабетна полиневропатия.
Пак абнормално високите нива на серумна глюкоза при пациенти с диабетна полиневропатия отслабват стените на малките кръвоносни съдове, които доставят на нервите кислород и хранителни вещества, и с това водят до влошаване на функцията им.
Всеки пациент с диабет може да развие полиневропатия, тоест рисковите фактори са налице при всички случаи. Има обаче някои конкретни, които правят увреждането на нервите по-вероятно. Такива са:
- Лошият контрол на кръвната захар.
- Бъбречно заболяване – логиката тук е, че диабетът сам по себе си е рисков фактор за бъбречна увреда и при евентуална такава голяма част от токсините ще нахлуят обратно в кръвта без да могат да бъдат екскретирани от организма. И този токсичен синдром също ще доведе до нервно засягане.
- Наднорменото тегло – приема се, че наличието на индекс на телесна маса (ИТМ) от 25 или нагоре повишава риска от развитие на диабетна полиневропатия.
- Тютюнопушене – за тютюна е всеизвестно, че стеснява и втвърдява артериите, намалявайки притока на кръв към крайниците. Това затруднява зарастването на раните и уврежда периферните нерви.
Как да се предпазим от развитието на диабетна полиневропатия?
Превенция съществува. Основно трябва да се налага много сериозен контрол върху нивата на кръвната захар, както и грижа за краката. Тя включва навременно обръщане на внимание при каквито и да е проблеми с краката и стъпалата, включително рани, които не зарастват, язви и др.
При пациенти с диабетна полиневропатия, съвременните препоръки са да се прави задълбочен преглед при специалист поне веднъж годишно, както и адекватна грижа за краката у дома – благоприятно влияе носенето на чисти и сухи чорапи, омекотени обувки, пасващи широко около крака, правилно и внимателно изрязване на ноктите на краката, поддържане на перфектна хигиена на стъпалото и др.