Диабетна нефропатия

Диабетна нефропатия – симптоми, диагностика и лечение #1

Прочетена: 503 пъти

Диабетна нефропатия

Диабетът е хронично заболяване, което засяга милиони хора по света. Въпреки че е добре известно, че диабетът може да причини редица здравословни проблеми, като сърдечно-съдови заболявания и увреждане на нервите – диабетна полиневропатия, много хора не знаят, че той може да доведе и до бъбречно заболяване, състояние, известно като диабетна нефропатия.

Диабетната нефропатия е сериозно заболяване, което засяга почти всеки пети човек с диабет. Развива се постепенно в продължение на много години и може да причини трайно увреждане на бъбреците, ако не се лекува качествено още докато е във фаза на начална диабетна нефропатия.

Добрата новина е, че има много неща, които можете да направите съвсем успешно, за да намалите риска от развитие на заболяването и да вземете всички мерки за перфектна грижа за бъбреците ви и тяхната функция.

Накратко – анатомия на бъбреците за най-любопитните!

Диабетна нефропатия, анатомия на бъбрек

  1. Бъбречна пирамида
  2. Интерлобуларна артерия
  3. Бъбречна артерия
  4. Бъбречна вена
  5. Бъбречен хилус
  6. Бъбречно легенче
  7. Уретер
  8. Малка чашка
  9. Бъбречна фиброзна капсула
  10. Долен край на кората
  11. Горен край на кората
  12. Интерлобарна вена
  13. Нефрон
  14. Бъбречен синус
  15. Голяма чашка
  16. Бъбречна папила
  17. Бъбречни колонки от корово вещество

Какво причинява диабетна нефропатия?

Диабетна нефропатия, гломерулосклерозаВашите бъбреци играят съществена роля при филтрирането на кръвта ви, елиминирането на излишните течности и отпадъчни продукти на метаболизма от организма ви и регулирането на кръвното ви налягане. Високите нива на кръвна глюкоза (кръвна захар) обаче могат да навредят на малките кръвоносни съдове и филтри в бъбреците ви, като се увреждат механизмите за пропускливост в стената на съдовете и така се влошава функцията на цялата бъбречна система.

Когато това се случи, необичайни количества кръвен протеин могат да излязат от тялото чрез урината, което често е ранен индикатор за бъбречно заболяване. Развива се състояние на протеинурия – отделяне на кръвни белтъци в урината.

Какви са симптомите на диабетна нефропатия?

В ранните стадии на диабетна нефропатия може да не изпитвате никакви осезаеми симптоми. С напредването на заболяването обаче може да почувствате подуване на глезените, краката и ръцете, кръв в урината, силна умора, задух и гадене. Тези симптоми са причинени от неспособността на бъбреците ви да отстранят излишната течност и отпадъчни метаболитни продукти от организма ви.

Как мога да намаля риска от диабетна нефропатия?

Можете да намалите риска от развитие на бъбречно заболяване, като поддържате нивата на глюкоза (кръвната си захар) в предписаните граници, поддържате кръвното си налягане в норми, спрете тютюнопушенето, храните се изключително здравословно, спортувате редовно и посещавате редовно личния си лекар за профилактични прегледи на бъбречната функция.

Как се диагностицира диабетна нефропатия?

Започвайките от ежегодните прегледи при вашия лекар, продължаваме към така наречените тестове за урина, както и извършването на някои кръвни изследвания, с цел проверка на бъбречната функция и моментното диабетно състояние. По кръвен път се забелязва и резултатът на eGFR – коефициент или рейт за гломерулна филтрация в бъбреците.

Тестът на урината търси признаци, че протеин от кръвообращението може да “изтича” в урината, докато с помощта на кръвния тест може да се измерят количествата на урея и креатинин.  Ефективността на вашите бъбреци се измерва чрез оценката на вашата скорост на гломерулна филтрация (eGFR), въз основа на нивото на креатинин и други фактори като възраст, пол и раса.

Ако резултатите от изследванията ви показват, че имате вероятно засягане на бъбреците, респективно начална диабетна нефропатия, вашият лекуващ лекар може да препоръча допълнителни изследвания и лечение.

Лечение на диабетна нефропатия

Лечението на диабетна нефропатия зависи от стадия на заболяването. За да се предотврати прогресирането на бъбречното заболяване, е от решаващо значение да се поддържа здравословно ниво на кръвното налягане. Вашият лекар може да Ви предпише АСЕ инхибитори или АРБ, за да ви помогне да понижите кръвното ви налягане, да го държите под контрол, както и да предпазите бъбреците си от по-нататъшно увреждане. Може също да се наложи да избягвате специфични храни, за които всеки лицензиран и регистриран диетолог може да ви помогне.

Диабетна нефропатия, диализа

Ако развиете краен стадий на диабетна нефропатия и бъбреците ви откажат да функционират спрямо физиологичните нужди на организма ви, вашите възможности за лечение включват хемодиализа или бъбречна трансплантация. Добрата новина е, че с напредване на лечението и ранното откриване на развитието на заболяването, все по-малко хора ще развият бъбречно заболяване вследствие на диабет в по-напреднал стадий.

Диабетна нефропатия е сериозно усложнение на болестта диабет, което може да доведе до трайно увреждане на бъбреците, ако не се лекува. Като поддържате здравословен начин на живот, посещавате редовни профилактични прегледи и следвате съветите на вашия лекуващ лекар, можете да намалите риска от развитие на описаното заболяване, както и да предотвратите прогресирането му.

Ако имате някакви притеснения или въпроси, моля, говорете с вашия лекуващ лекар или се свържете с нас през формата за безплатни консултации за повече информация и насоки.

Автор: д-р Цанко Стефанов