колоректален карцином, дивертикулоза, рак на дебелото черво, улцерозен колит,

Болест на Крон – симптоми, диагностика + ХРАНЕНЕ #1

Прочетена: 608 пъти

Болест на Крон: Симптоми, причини за развитие и лечение

Болест на Крон е хронично възпалително заболяване, което причинява улцеративни промени в стомашно-чревния тракт. Може да засегне всяка част от храносмилателния тракт, започвайки от устата и да достигне чак до ануса, но възможно най-често засяга илеума, който е част от тънките черва, разположена обикновено в долната дясна част на корема. Обикновено се проявява на възраст между 15 и 40 години. В тази статия ще разгледаме симптомите, причините и терапевтичните опции за болестта на Крон.

Симптоми и оплаквания на пациенти с болест на Крон

Симптомите на болестта на Крон са разнообразни и се различават при някои от пациентите. Най-честите симптоми обаче са коремна болка, локализирана предимно около пъпа, болка при дефекация, диария, в някои случаи с наличие на кръв в изпражненията, липса на апетит и загуба на тегло. Други прояви включват промени в тургора и цвета на кожата около ануса, висока температура на тялото, летаргия и обща слабост. При децата заболяването може да причини забавяне на растежа и половото съзряване.

Причини за развитие на болест на Крон

Причините за развитие на болестта на Крон не са напълно изяснени за момента, но няколко фактора могат да допринесат за развитието и прогресията на заболяването. Тези фактори включват отклонения в имунния отговор, инфекциозни агенти, генетична предразположеност и фактори на околната среда.

Отклонения в имунния отговор при болест на Крон

Болест на КронИмунната система реагира своевременно, по строго регламентирани механизми, при появата на вредни и болестотворни агенти в организма, независимо от тяхната етиология. Отговорът обикновено включва ангажиране на различни възпалителни медиатори. При пациенти с болестта на Крон, имунният отговор е нарушен и възпалителните промени продължават дори след отстраняването на вредните нашественици, правещи опит да инвазират тялото ви. Този процес води до характерните промени в чревния тракт и появата на заболяването.

Инфекциозни агенти, водещи до развитие на болест на Крон

При голям процент от пациентите може да се установи наличието на инфекция с бактериална, вирусна или по-рядко гъбична етиология, предхождаща болестния процес. Обикновено това е инфекциозен процес, засягащ стомашно-чревния тракт, но е възможно заболяването да се развие след респираторна или друга инфекция, при неправилна реакция на имунната система.

Генетично предразположение за развитие на болест на Крон

Наследствеността играе роля в появата на болест на Крон и въпреки че повечето пациенти не съобщават, че имат близки роднини с болестта, се смята, че такива индивиди са средно с до двадесет процента по-склонни да развият заболяването. Наличието на близки роднини със заболяване трябва да въздейства като своевременен сигнал за други членове на семейството, за да се започнат ефективни превантивни мерки и да се ограничат доколкото е възможно известните рискови фактори за заболяването.

Фактори на околната среда и ролята им при развитие на болест на Крон

Редица фактори на околната среда могат да играят допълнителна роля в началото и прогресията на заболяването. Такива фактори включват замърсяване на въздуха, водата, хранителни продукти, излагане на вредни фактори свързани с професията ви, контакт с вредни и/или токсични вещества, както и редица други фактори, които могат да провокират възпалителна реакция от страна на имунната система.

Терапевтични опции за пациенти с болест на Крон

болест на крон, лигавица на червоМедикаментозната терапия заема централно място в лечението на болестта на Крон, като в зависимост от клинико-диагностичната находка се подбират подходящи средства от различни групи за отделните пациенти. В някои случаи се прилага монотерапия (използва се само един препарат), но по-често се налага политерапия (използване на комбинация от лекарства от различни фармакологични групи).

Противовъзпалителни средства

Използват се лекарствени препарати с доказана противовъзпалителна активност като кортикостероиди – будезонид, преднизолон, преднизон, хидрокортизон, производни на аминосалициловата киселина – мезаламин, сулфасалазин, балсалазид, имуномодулатори, като азатиоприн, 6-меркаптопурин, метотрексат. Тези средства помагат за намаляване на възпалението и облекчаване на симптомите.

Биологичните лекарства при терапията на болест на Крон са клас лекарства, което помага при лечението на хронично възпалително заболяване на червата. Тези терапии са насочени към специфични молекули, участващи в имунния отговор, за намаляване на възпалителния отговор и подобряване на симптомите.

Една от най-често използваните биологични терапии за болестта на Крон са средствата против тумор-некрозиращ фактор (TNF). TNF е цитокин, който играе ключова роля във възпалителния отговор и блокирането му може да намали възпалението в червата. Инфликсимаб, адалимумаб и цертолизумаб са примери за анти-TNF средства, използвани за лечение на болестта на Крон.

Друг вид биологична терапия, използвана при болестта на Крон, са анти-интегринови агенти, които са насочени към интегринови молекули, участващи в миграцията на имунните клетки към чревната лигавица. Ведолизумаб е пример за анти-интегринов агент, използван за лечение на болестта на Крон.

Съществуват и други биологични терапии, като устекинумаб и тофацитиниб, които са насочени към различни молекули, участващи в имунния отговор.

Таблица: Основни теми и описанията им при болест на Крон

Основни темиОписание
ОпределениеХронично възпалително заболяване на храносмилателната система
Причини за развитиеЗасега неизвестни, но генетични фактори, слаба имунна система и болести на имунната система, както и фактори от околната среда могат да предизвикат развитието на заболяването
Клинична картинаБолка в корема, крампи, диария, загуба на тегло, умора, летаргия и обща слабост, промени по кожата, развитие на висока температура на тялото и други.
ДиагностикаАнамнеза на развитие на заболяването, физикален преглед, диагностични тестове – кръвни тестове и ендоскопски изследвания при необходимост
ЛечениеЛекарствена терапия, правилен хранителен режим, промени в начина на живот и в краен случай – хирургично лечение
Начин на животОвладяване на стрес и контролиране на симптомите, редовни физически упражнения
ПрогнозаС правилен контрол на състоянието, пациентите могат да живеят спокоен и щастлив начин на живот без болка

Оперативно лечение при болест на Крон

В допълнение към лекарствената терапия, някои пациенти може да се нуждаят и от операция за премахване на усложненията на болест на Крон. Хирургичната терапия обикновено е запазена за случаи, когато лекарствената терапия е неуспешна или са се развили усложнения като стриктури, обструкции, фистули или абсцеси. Видът на операцията ще зависи от специфичните усложнения и може да варира от обикновена резекция на засегнатата област до по-сложни процедури като създаването на стома.

Въпреки че понастоящем няма известно дефинитивно лечение за болестта на Крон, комбинация от лекарствена терапия и промени в начина на живот може да помогне за справяне със симптомите и предотвратяване на усложнения. Тези промени в начина на живот могат да включват промени в хранителния режим, техники за контрол и редукция на стреса и редовни упражнения.

Болест на Крон, ехографПромените в диетата могат да бъдат особено важни за пациенти с болест на Крон. Някои храни могат да предизвикат симптоми или да обострят възпалението, така че е важно да се консултирате с вашия лекуващ лекар, гастроентеролог или диетолог, за да разработите индивидуален диетичен план.

Някои пациенти може да се възползват от диета с ниско съдържание на фибри, докато друга група пациенти, например, могат да се подложат на по-улекотена диета, която включва консумация само на течна храна – супи, пюрета и прочее. Също така е важно да консумирате достатъчно количество вода, като може да изчислите в нашия калкулатор количеството вода необходимо за ежедневен прием, както и да избягвате алкохол и прекалено много кофеин, които са добре известни тригери на рецидивиращи атаки на болест на Крон.

Техники за намаляване на стреса като медитация, упражнения за дълбоко дишане и йога също могат да помогнат за справяне със симптомите. Редовните упражнения могат да подобрят цялостното здраве и да намалят стреса, но е важно да се консултирате със специалист, преди да започнете тренировъчна програма.

Животът с болест на Крон може да се превърне в предизвикателство, но с правилно лечение пациентите могат да водят пълноценен и активен живот.

Хранителен режим и диета при болест на Крон

Храни, които да избягвате в персоналната си диета

Има някои храни, които може да се наложи да редуцирате до минимум в менюто си, като ще ги разделя в две основни групи: тригери на рецидивиращо възпаление и храни, водещи до повишен риск от развитие на заболяването при други налични рискови фактори.

Тригери на рецидивиращо възпаление:

Тези храни могат да доведат до развитието на рецидивиращи симптоми на болест на Крон. Всеки човек може да има чувствителност към различен вид храни, но в този материал ще споделя най-честите тригери на възпаление.

  • Храни с високо съдържание на неразтворими фибри могат да бъдат трудни за храносмилане: сурово зеле, кора от ябълка, слънчогледови семки, брюкселско зеле, зеле, карфиол и аспержи
  • Храни с високо съдържание на лактоза: краве мляко, сметана, сладолед, крем
  • Газирани напитки със захар, алкохол и изкуствени подсладители: сорбитол, манитол, ксилитол, сукралоза, аспартам, захарин
  • Храни с много добавена захар: бисквити, сладкиши, кокосова захар, мед, кленов сироп
  • Храни с високо съдържание на мазнини: масло, ястия със сирене, пържени храни
  • Пикантни храни
  • Кофеинови напитки като кафе и чай, енергийни напитки, други кофеинови напитки

Храни, свързани с повишен риск от развитие възпаление:

Установено е, че честатата консумация на определени храни с течение на времето повишава риска от развитие на хронични възпалителни промени в червата. Добре е такива храни да не се консумират редовно, а само при силно желание, но под силен контрол.

Вместо активно да се опитвате да ограничите тези храни, опитайте се да се съсредоточите върху добавянето на повече разнообразие в хранителното си меню. Например, ако обикновено консумирате обилно количество червено месо всеки ден, съсредоточете се върху добавянето на по-голямо разнообразие от източници на белтъчини в диетата си, като, например, добавите в менюто си пилешко месо, пуешко месо, тофу, яйца, сьомга и риба тон през цялата седмица.

Храните, водещи до възпалителни промени по чревната лигавица:
  1. Червено месо: говеждо, агнешко, свинско, телешко
  2. Преработено месо: предварително приготвени и пакетирани храни, особено такива включващи бекон или консумация на хот-дог, колбаси, сандвичи и други
  3. Кокосово масло, млечни мазнини, палмово масло

Някои консерванти и хранителни добавки също могат да имат ефект на тригери на възпалителния отговор. Нужни са допълнително изследвания за пълно потвърждение на данните, но засега проучванията показват, че карбоксиметилцелулоза, полисорбат-80, карагенан, малтодекстрин, титанов диоксид, сулфати, гума гуар и още някои други могат да провокират възпалителен отговор в червата. Също така… изкуствени подсладители като аспартам, сукралоза и захарин.

Болест на Крон: на какво хранително меню да се спрете?

Някои хранителни продукти са силно препоръчително при болест на Крон, тъй като драстично редуцират вероятността от рецидивиращи атаки на болестта, а и самите те предпазват от тригериране на възпалителен отговор в организма.

Такива храни са:

  1. Плодове: банани, малини, ябълково пюре, смесени плодове
  2. Зеленчуци: тикви, варени моркови, зелен фасул
  3. Храни, богати на омега-3-мастни киселини: риба (сьомга, риба тон, скумрия и др.), орехово масло, семена от чиа, ленено масло, брашно от ленено семе
  4. Сварени и охладени хранителни продукти като картофи, сладки картофи, ориз или овесени ядки
  5. Листни зелени зеленчуци (опитайте да сготвите и нарежете на малки парчета или да ги смесите в смутита)

Приготвяне и планиране на хранителния ви режим при болест на Крон

Въпреки че няма универсален вариант за планиране на процеса на хранене, някои съвети могат да ви помогнат да се ориентирате към по-добро рутина в хранителните си навици.

  1. Консумирайте течности – пийте достатъчно чиста вода или допълнително пресни бульони, смути, течни хранителни добавки, както и някои разтвори за перорална рехидратация, най-често съдържащи електролитни соли
  2. Подгответе ястията си предварително и ги вземете с вас на работното ви място в кутийки, така гарантирате стриктно спазване на режима ви и предпазване от приемане на “вредна” храна.
  3. Поддържайте набор от хранителни продукти в кухнята си, които не тригерират възпалителен отговор, което да влоши състоянието на вашия храносмилателен тракт.
  4. Използвайте прости и изключително здравословни техники за готвене – варене, печене на фурна, печене на скара, готвене на пара, поширане и други

Билкови добавки при болест на Крон: Какво доказват учените в редица изследвания?

Проучване, което е публикувано още през януари 2015 г. в Journal of Crohn’s and Colitis, изследва различни алтернативни терапии за възпалителни заболявания на червата, включително билкови лекарства, акупунктура, обучения за определени техники за потискане на болка, промени в начина на живот и хранителните навици, и хипнотерапия.

Изследователите са разгледали 29 професионални проучвания на билкови препарати за болестта на Крон и улцерозен колит, друга форма на възпалително заболяване на червата, и са установили, че билковите терапии изглежда предлагат едни от най-добрите доказателства за добри резултати в дългосрочен аспект.

Доказано е, че билката пелин е най-ефикасна при болест на Крон. Тази билка често се приготвя с дестилация на алкохол заедно с подправки, вода и други билки. Може да се приема като чай, тинктура или на капсули. Проучването доказва, че участниците, които са приемали пелин в допълнение към стандартното лечение за възпалителната болест на червата, са имали по-малко симптоми и по-голям коефициент на качеството си на живот, тъй като симптомите на болестта са под контрол, в сравнение с тази група, която е подложена само на лекарствена терапия.

  • “Tripterygium wildfordii Hook F”

Това традиционно китайско лекарство, наричано още TwHF, се използва широко за лечение на болестта на Крон в Китай. Рандомизирано контролирано проучване от 2015 г., публикувано в The American Journal of Medical Sciences, разглежда ефектите  при 137 пациенти с болест на Крон

  • Смолата Хиос

Произведена от дървото Хиос на гръцкия остров Хиос, притежава голям брой антиоксидантни вещества. Материалът се преработва и се оформя под формата на дъвка за редовна консумация от пациенти с болест на Крон.

Според доклад, публикуван през 2015 г. в Annals of Gastroenterology редовната консумация на такава дъвка от смола Хиос намалява рецидивиращите пристъпи на болест на Крон и подобрява качеството на живот при пациенти драстично, особено в комбинация с лекарствена терапия.


Може да прочетете още за:

  1. Висока температура – причините – 1-ва част от материала
  2. Главоболие – 2 основни вида
  3. Диабетна полиневропатия – 4 основни вида
  4. Хемофилия – симптоми, 5 диагностични метода и лечение
  5. Оток на крака – от какво може да е?

Автор: д-р Цанко Стефанов