Язви в устата – афти
В поредицата за оралното здраве и в типичния за нас дух да ви информираме по важни теми, ще продължим със статия за язвите в устата. Познаваме ги на нашенски език и като афти.
Какво представляват те и защо получаваме афти в устата?
Язвите в устата или афти са болезнени и обикновено малки по размер лезии, които се развиват в устата или в основата на венците. Най-често правят храненето, пиенето и говоренето изключително дискомфортни. Освен афти, оралните язви обаче могат да включват и рани, причинени от заболявания на ръцете или краката.
За разлика от тях за афтите е характерно, че те рядко са заразни и обикновено изчезват след 1 до 2 седмици, дори и без лечение. Разбира се, ако получите язва в устата, която е голяма, изключително болезнена или дълго време не зараства, редно е незабавно да се потърси мнение от специалист по дентално здраве – стоматолог.
Може би очаквате да ви изтъкнем някоя интересна и вълнуваща причина за появата на афти, но такава всъщност няма. Най-много можем да споменем някои асоциирани рискови фактори, които потенциално водят до този тип устни язвички. Например жените, децата и подрастващите, както и тези с фамилна анамнеза за афти като цяло имат по-висок риск от развитие на такива.
Има и някои състояния и провокиращи фактори, които отключват появата на язви
- Леки наранявания на устата – може да е след зъболекарска намеса, твърдо четкане, механична травма или пък съвсем случайно ухапване.
- Брекети.
- Паста за зъби или вода за уста, съдържащи натриев лаурил сулфат
- Алергична реакция към орални бактерии
- Различни бактериални, вирусни или гъбични инфекции в устата, а както вече споменахме и някои подобни заболявания на ръцете и краката.
- Свръхчувствителност към киселинни храни и напитки като ягоди, цитрусови плодове, ананас, шоколад и кафе.
- Не бива да забравяме и някои микронутриентни дефицити, особено витамин В9 (фолат), витамин В12, цинк и желязо.
- Хормонални промени (при бременност, менструация, климактериум).
- Емоционален стрес
- Недоспиване
Но е важно уточнението, че афтите също могат да бъдат признак на далеч по-сериозни състояния, които изискват незававно медицинско лечение, като например:
- Цьолиакия – нашумялата напоследък глутенова нетолерантност.
- Възпалителни заболявания на червата – улцерозен колит и др.
- Диабет.
- ХИВ.
- Някои автоимунни заболявания – лупус, орален плосък лишей, болест на Бехчет.
Симптомите на язви в устата обикновено варират, но най-честите такива са следните:
- Болезнени ранички, които на цвят могат да бъдат жълти, бели или червени.
- Като локация те се намират от вътрешната страна на устата – близо до или на езика или вътрешността на бузите и устните.
- Зачервени области около раничките.
- Болка, влошаваща се при дъвчене, пиене или говорене.
Не е изключено човек да има повече от една или две язви в устата едновременно. Афтите, като най-често срещаният тип язви в устата, са установени при 20% от хората поне веднъж в живота. Има три основни типа афти: малка форма, голяма форма и херпетиформена.
Малките са овални или кръгли с размери под 5 милиметра. Те благополучно заздравяват в рамките на 1 до 2 седмици и не оставят белези или каквито и да е други последици в устната кухина. Според някои източници, 80% от хората боледуват от леки афти, което ги прави най-често срещания тип.
Големите афти, от своя страна, са по-дълбоки от малките. Техният размер надвишава 10 милиметра. Те имат несиметрични ръбове и им отнема седмици или месеци, за да заздравеят. За жалост, те могат да оставят дългосрочни белези.
Херпетиформните афти са с малки размери, но за сметка на това се появяват на групички, наречени клъстъри, и в голяма част от случаите се виждат на езика. Понякога клъстърите се сливат и така образуват една голяма орална рана. Херпетиформните афти също имат неравномерни ръбове и често зарастват без белези в рамките на 1 месец. Наречени са така, защото могат да наподобяват раните, причинени от херпес вируса. Но те по никакъв начин не са свързани с херпесна инфекция.
Въпреки че вече беше вметнато, че повечето язви не се нуждаят от лечение, ако човек често ги получава или пък те са изключително болезнени, медицината (алтернативна и конвенционална) предлага редица лечения и средства, които ще спомогнат поне за намаляване на болката и времето за заздравяване на образувалите се афти. Тук ще ви споменем някои такива:
- Покриване на афтата с паста, направена от сода за хляб.
- Поставяне на магнезиево мляко върху язвата.
- Жабуркане с вода, в която са разтворени сол и бикарбонатна сода.
- Стероидни средства от аптеката, които да намалят болката и подуването.
- Прилагане на лед върху язвата.
- Поставяне на влажна торбичка билков чай (най-добре лайков) върху язвата.
- При дефицит на определени хранителни вещества и микроси – набавянето им чрез суплементи.
- Използване на продукти за локално приложение без рецепта, които съдържат бензокаин.
- Прилагане на естествени лекарства, като ехинацея, смирна и корен от женско биле – употребявани в различни форми като чайове или масла.
Автор: Александър Манчев