Анална фисура – нужната ви информация
Верни на стила си да ви поднасяме най-актуалната информация в сферата на медицината, без значение колко табу са някои теми в областта, днес ще си поговорим за ануса. И по-точно за една често срещана патология в проктологията. Предстои ви да научите повече за заболяването анална фисура.
Анална фисура представлява разкъсване на лигавицата на аналния канал. Това е и честа причина за анална болка и ректално кървене, особено по време на изхождане. Обикновено причината за поява на анална фисура е травма на ануса, най-вече поради напрежение от евакуацията на твърди по консистенция изпражнения. Аналните фисури могат да се появят внезапно или постепенно. Лекуват се бързо или бавно в зависимост.
Неслучайно подчертахме, че те се срещат често в практиката на хирурзите. Засегнати са както възрастни хора под 40-годишна възраст, така и бебенца, а също и бременни жени, но това далеч не значи, че останалите групи са застраховани. Ще разберете, че сте сполетяни от неприятното състояние анална фисура, ако получите:
- Остри болки по време на голяма нужда.
- Парене и сърбеж (пак тогава).
- Аленочервена кръв след изхождане.
Не е изключено да изпитате и мускулни спазми в областта на ануса, а също и да напипате бучица там, където е разкъсването. В повечето случаи ще почувствате болка, но това не е задължително условие, за да се диагностицирате с анална фисура. Ако все пак я усетите, то тя ще бъде продължителна (минути до часове след акта на дефекация). Описва се като остър, разкъсващ, режещ или парещ епизод. Някои хора признават, че болката им се разпростира към седалището, горната част на бедрата или долната част на гърба.
Как да разберем дали имаме хемороиди или анална фисура?
И тук следва едно важно разграничаване. Как да разберем дали имаме хемороиди или анална фисура? Подвеждащото е това, че и хемороидите, и аналните фисури имат подобни симптоми и причини за възникване и това ги прави лесни за бъркане една с друга. И двете могат да се получат, когато се напрягаме твърде много, и двете могат да причинят ректално кървене, анална болка и анален сърбеж.
При все това обаче докато хемороидите са по-чести като срещане, то аналните фисури повече водят до анална болка. Хемороидите не винаги причиняват болка, но 90% от фисурите го правят. Важно да се знае също е, че болката от анална фисура обикновено се появява на епизоди, докато болката при хемороиди може да бъде постоянна.
И в тази статия няма да ви се размине малко анатомия и физиология. Изтъкнахме, че травмата (такава от разтягане или напрежение) причинява разкъсване на аналната лигавица. Но съществуващите условия също могат да играят роля. Това има отношение с анатомичната структура на ануса, който всъщност представлява последните няколко сантиметра от дългата, мускулеста тръба, известна като дебело черво.
Към края на ануса, където той се отваря навън, кожата прилича повече на кожата от външната страна на тялото. Но в горната част, където обикновено се появяват фисури, анусът е покрит със същата мека лигавица като останалата част от дебелото черво. Тази лигавица е по-тънка и по-деликатна от нормалната кожа, което я прави по-лесна за разкъсване. Това важи особено за бебета, които често получават анални фисури. Като следствие може да се стигне и до възпаление от нараняване. Дългосрочното (хронично) възпаление пък води до отслабване на разтегливостта и устойчивостта на стената на червото.
Анусът е заобиколен от два кръгли мускула, които помагат при контрола на движенията на червата. Наричаме ги анални сфинктери. Ако тези мускули са физиологично твърде напрегнати, те могат да добавят напрежение към аналната лигавица, което ще улесни разкъсването и дори ще намали притока на кръв към тъканите в областта.
Важно е да се помни, че много анални фисури заздравяват сами за няколко седмици, но могат да се развият усложнения, когато това не стане. Тогава се получават т.нат. хронични анални фисури. Вместо да се лекуват, те продължават да се развиват, водейки до порочен кръг, в който оставят постоянна рана на мястото на увредата.
Това се получава, тъй като болката и свиването на мускулите сами по себе си довеждат до стягане и спазъм на аналните сфинктери. В резултат мускулното напрежение и аналните спазми разделят фисурата и намаляват притока на кръв към тъканите. Това ги прави по-трудни за лечение, а също и по-болезнени, причинявайки повече напрежение.
Ако анална фисура персистира твърде дълго време без да заздравее, може да доведе дори до анална стеноза (стеснение на аналния канал, затрудняващо дефекацията) или анална фистула.
Тук е мястото да ви предложим няколко безопасни съвета за справяне с проблема в домашни условия. Важно е да се помисли за начина на изхождане като фактор в появата на фисурите. Един начин е да се омекотят изпражненията – най-лесно и ефективно чрез диета, богата на фибри и меки храни.
Съветваме ви в допълнение да използвате табуретка, за да поддържате краката си по-нависочко, докато сте седнали на тоалетната чиния. Това ще помогне да поставите бедрата си в клекнало положение и да улесните акта на изхождане. След като свършите работа, задължително използвайте мека хартия или най-добре мокри кърпички без алкохолно съдържание. Помислете също дали има как да си инсталирате биде в банята или поне да вземате бърз душ след голяма нужда.
Локално можете да използвате мехлем или крем от аптеката, които да нанесете нежно върху болното място. Вазелинът сам по себе си също подпомага заздравяването, като запечатва влагата и действа антибиотично. Лечебните кремове пък се фокусират върху лечение на възпалението и болката.
Друга добра идея е да вземате седяща вана два или три пъти на ден за поне 10-15 минути. Тя представлява плитка, хладка до топла водна баня, в която да накиснете ануса си. В нея можете да добавите отвара от тетра или лайка. Те облекчават симптомите, помагат за отпускане на мускулите, подпомагат заздравяване на заболяването анална фисура и имат антисептичен ефект.
Може да прочетете още за:
- Препоръки за скрининг за рак на гърдата
- Рак на ануса – 9 основни симптоми
- Остър хирургичен корем – 4 основни причини
- Оток на крака – от какво може да е?
- Синузит: 3 основни вида
Автор: Александър Манчев
Моля, подкрепете ни и последвайте страницата ни във фейсбук.