Научни данни, че аминокиселината таурин може да има ефект върху забавяне на процесите на стареене
Изследване на Колумбийския университет предполага, че липсата на таурин може да предизвика стареене при животните. И обратно – неговият допълнителен прием показва потенциал да забави остаряването и да удължи продължителността на живота.
Проучването установило, че нивата на таурин намаляват значително с възрастта. Същевременно добавянето на тази аминокиселина в диетата води до значителни подобрения на здравето при мишки и маймуни. За да се потвърдят тези открития са необходими опити върху хора.
Същото проучване установило, че добавките с таурин могат да забавят процеса на стареене при червеи, мишки и маймуни. Храните и напитките съдържащи тази аминокиселина дори могат да удължат здравословния живот на мишките на средна възраст с до 12%.
Изследването за важността на аминокиселината таурин е публикувано на 8 юни в списание Science
„През последните 25 години учените се опитват да намерят фактори, които не само да ни позволят да живеем по-дълго. Но също така и да увеличат продължителността на здравето, времето, през което оставаме здрави в напреднала възраст.“ Това казва ръководителят на изследването доктор Виджай Ядав, асистент по генетика и развитие в Колежа за лекари и хирурзи „Вагелос“ към Колумбийския университет.
„Това проучване предполага, че таурин може да бъде еликсир на живота, който ни помага да живеем по-дълго и по-здравословно.“
През последните две десетилетия се засилиха усилията за откриване на интервенции, които да подобрят здравето в напреднала възраст. Хората вече живеят по-дълго и учените научиха, че процесът на стареене може да бъде манипулиран.
Много проучвания установиха, че различни молекули, пренасяни чрез кръвта, са свързани с остаряването. По-малко сигурно е дали тези молекули активно влияят върху процеса на стареене или са просто пътници, които се движат заедно.
Тауринът попаднал за първи път в полезрението на доктор Виджай Ядав по време на негови предишни изследвания на остеопорозата, които разкрили ролята на тази аминокиселина в изграждането на костите.
„Осъзнахме, че ако таурин регулира всички тези процеси, които намаляват с възрастта, може би неговите нива в кръвния поток влияят на цялостното здраве и продължителността на живота“, казва доктор Ядав.
Може да прочетете още за:
- 5 упражнения за изгаряне на мазнините по корема
- Полезни ли са храните с фибри и имат ли и негативни страни?
- Прясно мляко: 10 ползи от редовната консумация
- Забременяване и ендометриоза – 8 съвета за хранене
- Хранителната сила на ленено семе: 4+ здравословните ползи