белодробна емболия, белодробен тромбемболизъм, бте, вте, дълбока венозна тромбоза, тромб, ембол, емболия, антикоагуланти, респираторен дистрес синдром, гръдна болка, сърдечна недостатъчност, инфаркт, белодробен инфаркт, инсулт, мозъчен инсулт, кръвоизлив, тромбемболична болест

Белодробна емболия – #1 смъртоносна причина за гръдна болка

Прочетена: 716 пъти

белодробна емболия, белодробен тромбемболизъм, бте, вте, дълбока венозна тромбоза, тромб, ембол, емболия, антикоагуланти, респираторен дистрес синдром, гръдна болка, сърдечна недостатъчност, инфаркт, белодробен инфаркт, инсулт, мозъчен инсулт, кръвоизлив, тромбемболична болест

Акценти в статията

Белодробна тромбемболия

Белодробна тромбемболия е запушване на венозни белодробни съдове, представляващи клонове на белодробната артерия, поради навлизането в тях и последващото им блокиране от емболи, които водят своето начало от дълбокото венозно съдово русло по крайниците, като най-често засегнати са долните крайници. Заболяването е интердисциплинарен проблем, който засяга пулмолози, кардиолози, хирурзи, ортопеди, акушер-гинеколози.

Предразполагащи и рискови фактори за белодробна тромбемболия

Рисковите и предразполагащи фактори, водещи до развитието на тромбоемболична болест, се разделят на три основни групи – високи, средни и нискорискови.

  • Към високорисковите спадат – фрактури в долен крайник, ортопедични интервенции като смяна на тазобедрена или колянна става, обширен травматизъм, предходен тромбемболизъм, наранявания в областта на гръбнака.
  • Към среднорисковите фактори се причисляват автоимунни заболявания, чести кръвопреливания, лечение на злокачествени заболявания посредством лъче и химиотерапия, карциноми в метастатична фаза, тоест фаза на разсейки, период след раждане, употреба на контрацептиви, които повишават тромбогенните свойства на кръвта – вродените състояния на повишена склонност на кръвта към тромбообразуване или тромбофилии.
  • Към нискорисковите фактори се причисляват залежаване (в продължение на 3 или повече дни), напреднала възраст, лапароскопска хирургия, бременност, затлъстяване и разширени повърхностни вени.

Патогенеза и патофизиология на белодробна тромбемболия

Процесът на възникването и развитието на тромби в кръвоносните съдове се нарича тромбогенеза. Последователността й се нарича още и Триада на Вирхов, която включва:

  1. Увреждане на вътрешния слой на съдовата стена – ендотелна дисфункция;
  2. Промени в кръвния поток в засегнатия съд – обструкция на кръвния поток, тоест прекъсване или завихряне на кръвта;
  3. Промени в състава и свойствата на кръвта;

При засягане на половината разклонения  на белодробната артерия се повишава белодробното артериално налягане. От една страна се развива анатомично запушване на разклоненията на кръвоносните съдове, а от друга страна – по рефлекторен път, се стига и до вторичен спазъм на същите. Така се развива резистентност на венозните съдове към преминаващата по тях кръв и силно нарастване на съпротивлението при преминаване на кръвта от дясна камера към белодробната артерия с компрометираните й разклонения. Стените на дясната сърдечна камера поначало са тънки и не са пригодени да се съкращават срещу такъв бързо развиващ се процес, затова дясната камера се разширява и отпуска и вторично се развива недостатъчност на трикуспидалната клапа и клиничната картина на остро настъпила десностранна сърдечна недостатъчност.

Организмът по компенсаторен път се опитва да преодолее препятствието от белодробна тромбемболия посредством отделяне на адреналин и норадреналин, което води до повишаване на пулсовата честота, но резултатът е поява на вторични възпалителни отклонения в засегнатия миокард.

Така намалява обемът кръв в малкия кръг на кръвообращението, както и обемът кръв от белите дробове по посока на лявото предсърдие и спад на сърдечния дебит с екстремно ниски стойности на артериалното налягане. Поради бързото развитие на процеса, нерядко се стига до кардиогенен шок и смърт, ако не започне лечение своевременно. Вторично се развива и дихателна недостатъчност, която клинически може да е различно изявена, поради факта, че в белите дробове се конкурират зони незасегнати от процеса и зони, чието кръвоснабдяване е силно компрометирано.

Видове белодробна тромбемболия

  1. Масивна или кардиална форма – засегнати са над 50% от клоновете на белодробната артерия. Клиничната картина обикновено е много драматична, с постоянно екстремно ниско артериално налягане под 90 mmHg за горна граница и разгърната  картина на шок от сърдечен произход. Най-често сърдечната пулсова честота е много висока между 110 и 150 удара в минута. Нерядко при такава драматична картина се налага интубиране на пациента и включване на изкуствена инвазивна белодробна вентилация. Повечето от пациентите с картината на масивен белодробен тромбемболизъм загиват до втория час от началото на емболията. Според статистически данни, честотата на масивната белодробна тромбемболия е около 20% от всичките случаи.
  2. Субмасивна форма на белодробен тромбемболизъм е тази, при която е засегната поне 30% от площта на клоновете на белодробната артерия. За разлика от масивната форма, тука артериалното налягане обикновено е с нормални стойности и липсва картината на шок. Но същевременно се установява влошената функция на дясна камера. По статистически данни, честотата на субмасивна белодробна тромбемболия е около половината от всичките случаи.
  3. Малка белодробна тромбемболия е този, при който е засегната под 1/3 от площта на клоновете на белодробната артерия, липсва картината на шок и екстремно ниско артериално налягане, както и липсва засягане на дясна камера от процеса.
  4. Белодробен инфаркт – рядко срещано усложнение на белодробна тромбемболия, като водеща е гръдната болка със засилване при вдишване. Развива се средно около седмица след острия белодробен тромбоемболизъм, като се съпровожда от втрисане и висока температура.
  5. Парадоксална тромбемболия се получава при определени вродени сърдечни пороци като междупредсърден дефект, като малки емболи минават през дефекта от дясната към лявата половина на сърцето и преминават в артериалния кръвоток, причинявайки емболии в редица вътрешни органи, като най-често това е мозъкът и води до развитието на исхемичен мозъчен инсулт.
  6. Нетромботична белодробна тромбемболия се подразделя на въздушен, мастен, амниотичен и при инфекциозен ендокардит на трикуспидалната клапа, което обикновено се наблюдава при наркомани, използващи венозни наркотици. За мастен се касае, когато има обширен травматизъм и счупване на големи кости, като например бедрена кост. За амниотичен – по време на раждане, когато част от околоплодната течност попадне във венозния кръвоток. Клиничната картина е много драматична и е съпроводена от остър респираторен дистрес синдром.

По вида на формата на белодробна тромбемболия се определя и степента на риска за пациента за последваща болнична смърт или такава в рамките на един месец след болничното лечение. Според степента на този риск, пациентите с белодробен тромбемболизъм се разделят на висок, среден и нисък риск.

Тези с висок риск обикновено са с масивен БТЕ и двустранно разположен ембол в двете страни на белодробната артерия. При среден риск, пациентите са със субмасивен емболизъм, а при нисък риск – пациентите обичайно имат малък белодробен тромбемболизъм.

Идеята на груповото разпределение е да се определи кой пациент има нужда от спешно болнично лечение и коя група пациенти могат да се лекуват вкъщи с орални медикаменти. Рискът се уточнява посредством съвкупност от клиниката на пациента, лабораторни и инструментални изследвания. Определянето на риска е предпоставка за избор на оптимално лечение.

Диагностика на тромбоемболична болест

  1. Лабораторни – изследва се Д-димер, чиято завишена стойност ни показва, че е активирана фибринолитичната система на организма. Но е с ниска специфичност, понеже може да се повиши при редица други болести. Тестът, обаче, е важен, за да се изключи наличието на тромбемболизъм, тъй като нормалните стойности или негативни резултати автоматично изключват диагнозата като вероятна.
  2. Венозна ехография – визуализират се дълбоките вени на долните крайници, като се визуализира мястото на тромба в съответната вена. Когато венозен тромб, вената не може да се свие при натиск. В някои случаи, обаче, тромб в повърхностните вени не се открива, затова диагностичните методи трябва да се насочат към дълбоките вени на таза. Този тип диагностика има над 90% диагностична точност.
  3. Компютърна томография – скенер, обикновено с контраст. Визуализира се мястото на ембола в белите дробове, както и зоните с влошено кръвоснабдяване. Дава отлична информация за други придружаващи заболявания на белия дроб и плевра. Също така отговаря на въпроса дали емболът е пресен по системното кръвообращение или се е развил в миналото.
  4. Ангиография на белодробна артерия и нейните разклонения – пулмоангиография. Преди навлизане на скенерите в практиката, този метод е бил златен стандарт за диагностика. Извършва се под рентгенов контрол с впръскване на контрастно вещество в белодробната артерия и изобразяването й. Дава възможност директно да се измери налягането в нея.
  5. Ехокардиография няма диагностична стойност при малка белодробна тромбемболия, но играе роля в определянето на риска при субмасивна и масивна форма. Установява се разширение на десни кухини на сърцето, индиректно определяне на налягането в белодробната артерия, изключване или визуализиране на междупредсърден дефект, доказване на тромботични маси в десните кухини.

След щателно снета анамнеза от пациента, преглед и физикален статус, провеждане на електрокардиограма, кръвно-газов анализ и всички необходими диагностични методи, се определя рисковата група на пациента, което определя и последващото лечение.

При висок риск се провежда скенер с контраст, но ако няма възможност за такъв – пулмоангиография. При умерен и нисък риск, се изследва D-dimer, който ако е негативен изключва диагнозата, а при положителен, то тогава се пристъпва към скенер, или друг метод за доказване на белодробен тромбемболизъм.

При пациенти във висок риск, редом с антикоагулантиразреждащи кръвта медикаменти, може да се пристъпи и към по-агресивна форма на терапия за дефинитивен резултат – фибринолитична, интервенционална, посредством фрагментиране и аспириране на ембола или хирургическо отстраняване. При пациент с умерен или среден риск се започва перорална антикоагулантна терапия, но с пълната готовност за включване на агресивни терапевтици в случай на влошаване в състоянието. Нискорисковите пациенти поначало не изискват задължително болнично лечение, а то се провежда в амбулаторен условия.

Белодробна тромбемболия и лечението й

Целта на периоралните антикоагуланти – разреждащи кръвта медикаменти, имат за цел да блокират съсирването на кръвта, да създадат предпоставки за преждевременно активиране на фибринолитичната система на организма и да предотвратят вторичното разрастване на тромботичните маси, които се срещат при състоянието белодробна тромбемболия.

Могат да се прилагат венозно – хепарин, или като подкожни инжекциинискомолекулярен хепарин. Дозите се редуцират при хронична бъбречна недостатъчност. Също така – антагонисти на Витамин К – аценокумарол или варфарин. Дозата им се определя на базата на лабораторния показател INR – международно нормализирано съотношение, като терапевтичните стойности трябва да са между 2 и 3. В наши дни се предпочита лечението с таблетната форма на някои от новите препарати – апиксабан, ривароксабан, дабигатран и други, тъй като дозите са строго фиксирани и не изискват редовен лабораторен контрол.

Срокове на антикоагулантната терапия и вторична профилактика след доказан случай на белодробен тромбемболизъм

В началото е венозната антикоагулация за в срок средно между 5 и 7 дни, след което се преминава на продължителна антикоагулация с таблетки през устата. При първи епизод на белодробна тромбемболия, срокът на антикоагулацията е средно между 3 и 6 месеца, при липса на рецидив за това време. Ако има такъв, то срокът се удължава до една година, а при два и повече рецидива – доживотен прием.

При навлизане в ремисия, терапията може да спре. А при наличие на малигнено състояние – доживотна терапия.

Фибринолитичните медикаменти за терапия на белодробна тромбемболия водят до директно разграждане на ембола в белодробната артерия и до клинично подобрение на пациента. Спада налягането в артерията и успоредно се покачва сърдечният дебит. Най-добрите резултати се постигат при започване на терапевтичните мероприятия между 24 и 48 часа от началото на развитие на заболяването.

Противопоказанията за фибринолиза биват абсолютни и относителни. От абсолютните трябва да се отбележат болести на централна нервна система – травми, туморни процеси и инсулт, като исхемичен с давност до 6 месеца, а хеморагичният инсулт – доживотно противопоказание. Други болести като обширни травми, голяма хирургична операция с давност до 3 седмици, кървене от гастро-интестиналния тракт и наличието на активен кръвоизлив.

От съвременните фибринолитици най-широко приложим е алтеплаза. Основен лимитиращ фактор в този тип лечение са мозъчните и други кръвоизливи. Ето защо фибринолиза се прави само при масивен белодробен тромбемболизъм и при пациенти със среден риск, когато няма контраиндикации.

 

За любопитните:

Тромбоемболична болест обединява две основни диагнози – дълбока венозна тромбозаДВТ, и белодробен тромбоемболизъм – БТЕ. Могат да бъдат срещнати и под общото наименование венозен тромбоемболизъмВТЕ.

Що се отнася до честота и разпространение – трудно е да се направи реална оценка, понеже белодробна тромбемболия може да протича много завоалирано и скрито, а нерядко и напълно асимптомно, което прави диагностиката й много голямо предизвикателство. В някои случаи дебюта на заболяването може да е изява на внезапна сърдечна смърт – ВСС.

От статистически данни за първите 10 години на настоящия век е имало около 320 000 смъртни случая, асоциирани с венозен тромбемболизъм. От тях 33% са били с диагностицирана белодробна форма на болестта, 60% без предварително поставена диагноза и само 7% са имали такава диагноза преди настъпване на фатален край.

Още за Белодробна тромбемболия – при приятелите ни от Puls.Bg!

Автор: д-р Цанко Стефанов

Още от същата категория:

sardechna nedostatachnost, sarce

Сърдечна недостатъчност – патологични промени и диагностика

Сърдечна недостатъчност е клиничен синдром, при който сърцето, поради нарушение на своята систолна и диастолна функция, а в някои случаи и двете, не може да изпомпва достатъчно количество кръв, за да задоволи метаболитните нужди на тъканите в тялото. Хроничната деснокамерна

Прочетете »
сърдечна недостатъчност, ехокрадиография

Сърдечна недостатъчност – 4 етапа на заболяването

Сърдечна недостатъчност е клиничен синдром, при който сърцето, поради нарушение на своята систолна и диастолна функция, а в някои случаи и двете, не може да изпомпва достатъчно количество кръв, за да задоволи метаболитните нужди на тъканите в тялото. Основните причини

Прочетете »
кардиомиопатия, аортна стеноза, диагностика на аортна стеноза, ехокардиография при аортна стеноза, ехокардиография

Кардиомиопатия: 4 познати на науката вида

Кардиомиопатия – видовете и всички рискове за сърцето Кардиомиопатия – сложен термин, зад който стоят още по-заплетени заболявания, засягащи сърцето. Те са свързани с пряко увреждане на сърдечния мускул с последваща дисфункция. Делят се на дилатативни (с фамилна, вирусна, имунна,

Прочетете »